You are here: Home Members redaktor's Home Alernativní svět hejtmana Zimoly

Alernativní svět hejtmana Zimoly

V USA probíhá obrovský mediální rozruch kvůli sporu o počtu účastníků na inauguraci prezidenta Trumpa. Jeho okolí operuje „alternativními fakty“. Ti, kteří operují snímky, mluví o prosté lži.

U nás si asi mnozí řeknou, že je to mnoho povyku pro nic. Vždyť český prezident a jeho mluvčí už téměř dva roky umíněně trvají na tom, že navzdory faktům, potvrzeným i soudním rozhodnutím, existují „alternativní fakta“, dokazující, že Ferdinand Peroutka napsal text „Hitler ke gentleman“. Pan prezident ho prý viděl v nějaké publikaci „vlevo dole“.

Není proto asi divu, že v naší zemi, která by se vlastně mohla považovat za jakousi avantgardu politické práce s alternativními fakty, zkouší nyní něco podobného třeba i jihočeský hejtman Jiří Zimola. Ten navzdory oficiálnímu rozhodnutí svojí ČSSD o nepřípustnosti kumulace funkcí hejtmana a poslance chce kandidovat do Poslanecké sněmovny.

Jde mu prý jen a jen o účast na kandidátce, což by dle něj ČSSD ve volbách „morálně pomohlo“. Dobře přitom ví, že i když bude na posledním místě kandidátky, preferenční hlasy ho coby populárního hejtmana do PS vynesou, načež—pokud by chtěl respektovat oficiální postoj ČSSD--by se musel svého mandátu vzdát. To se ovšem mnoha voličům může oprávněně jevit jako podvod.

Anebo by se ho spíš nevzdal? Vždyť po podzimních volbách může v případě předpokládaného neúspěchu ČSSD přijít konec Bohuslava Sobotky, jehož oponentem Zimola je. Boj o pozici v případném novém nejužším vedení ČSSD by jistě byl snadnější, kdyby byl Zimola poslancem. Navíc poslancem, kterého vynesly navzdory neúspěchu strany do PS preferenční hlasy.

To by byl pro změnu podvod na současném vedení ČSSD. Pan Zimola se ale názorům, že by chtěl buď spáchat podvod na voličích, nebo podrazit Sobotku, vehementně brání. Má jen ty nejlepší úmysly.

Faktem ovšem je, že pokud chce svojí straně skutečně prospět a vůbec, ale vůbec si nepřipravuje půdu pro případný puč proti Sobotkovi, neměl by prostě do PS kandidovat. Všechna jeho jiná vysvětlení ostatní dost připomínají svět alternativních faktů. V USA jim média říkají prostě „lži“.

Právo, 25.1.2017