You are here: Home Members redaktor's Home Americká soudcokracie

Americká soudcokracie

Moderní demokracie je složitý systém vah a protivah. Příkladem budiž rozhodnutí amerického federálního soudce, potvrzené i odvolacím soudem, kterým zablokoval dekret prezidenta Donalda Trumpa, jímž dočasně zakázal vstup do země občanům šesti převážně muslimských zemí a na neurčito také občanům Sýrie.

Mnozí budou jistě argumentovat, že soudní rozhodnutí, které platí do doby, než soud pravomocně rozhodne o stížnosti washingtonského generálního prokurátora Boba Fergusona na Trumpovo nařízení, je soudní svévolí. Jeden bývalý český prezident možná znovu přispěchá s tezemi o soudcokracii.

Jenže se ukazuje, jak důležitou pojistkou demokracie soudní moc je. Předvedla nám to nedávno ve Velké Británii, kde vládě zakázala obejít v otázce brexitu parlament. Nyní americký soud připomněl rozjetému Trumpovi, že USA jsou ústavním státem, v němž se i prezident musí řídit vládou zákona.

Achillových pat jeho výnosu je přitom hned několik. Především není jisté, že měl Trump z hlediska ústavy na takové exekutivní rozhodnutí vůbec právo. Je navíc založeno na principu kolektivní viny, což odporuje základním lidsko-právním principům v ústavě Spojených států.

A i kdybychom uznali, že jde jen o dočasné preventivní opatření, ani pak z hlediska právního státu i mezinárodního práva nelze házet do jednoho pytle potenciální teroristy s těmi, kdo před terorem a válkami prchají.

Výnos navíc uvrhl do nejistoty tisíce lidí, kterým už před tím americké orgány vstup do země povolily.

Vládnout demokraticky je prostě obtížné. Není to jako ve stavební firmě, kterou vlastníte. Je třeba neustále vyvažovat několik různých úrovní, včetně efektivity i rychlosti rozhodování na jedné straně a ústavnosti takových rozhodnutí na straně druhé.

Jak ukazují průzkumy, zhruba polovina Američanů Trumpovo rázné gesto schvaluje. Jenže to, co schvaluje nějaká momentální většina, nemusí být také dobré z hlediska liberální demokracie, jejímž jedním pilířem je konstitucionalismus. Americká ústava, strážená soudy, je naštěstí, zdá se, schopná zatím demokracii chránit. 

Právo, 6.2.2017