You are here: Home Members redaktor's Home ANO je jen výtah k moci a penězům

ANO je jen výtah k moci a penězům

Po krizích na radnicích v Ústí nad Labem a Českých Budějovicích, v nichž boj mezi soupeřícími skupinami politiků zvolených za hnutí ANO zapříčinil pád primátorů a náměstků z ANO, prohlásil šéf hnutí Andrej Babiš, že v hnutí „je binec“. O dění v Ústí řekl, že je to puč. Jal se proto uklízet a nechal zrušit příslušnou organizaci.

Problémy svého hnutí tím ale nevyřeší. Ty jsou zakódovány už ve způsobu, jakým bylo ANO vytvořeno. Odvolaný primátor Českých Budějovic Jiří Svoboda to vystihl přesně, když poznamenal, že někteří politici zvolení za ANO vidí hnutí jako „výtah k moci“. Mýlil se jen v jednom. Takových politiků není v ANO jen několik, ale většina.

Babiš vytvořil hnutí bez jasné ideové orientace. Tu se teprve snaží na hnutí naroubovat v podobě údajného příklonu k pravicovému liberalismu, jenže většině politiků, kteří se po jeho zádech vyvezli do politiky, mohou být takové ideologické nálepky ukradené. K Babišovi se přidali, protože cítili snadnou cestu k moci--a potažmo k penězům.

Politici, kteří se s pomocí ANO dostali do významných politických postů, jsou tak svého druhu neřízené střely. Vládce a faktický majitel celého hnutí je samozřejmě může jedním svým slovem vyloučit z řad ANO, jenže se zdá, že nejeden z nich počítá s účinkováním v ANO jen po dobu jednoho volebního období.

To jim stačí, za tu dobu se dá leccos stihnout. Když dostatečný profit nekyne z funkcí, které takovým politickým podnikatelům přidělilo na radnicích i jinde ANO, je vždy možné nabídnout služby opozici či koaličním „spojencům“ ANO. Není přitom nutné se nechat kvůli tomu trápit svědomím kvůli zradě „programu“, protože žádný, kromě toho, s čím se ráno probudí Babiš, de facto neexistuje.

Pro Babiše by měly být vzpoury na radnicích velkých měst necelý rok po komunálních volbách varováním. Dokud ANO usilovalo jen o poslanecká křesla, bylo v silách jeho samotného  i několika dalších věrných z Agrofertu ve vedení ANO vybrat kandidáty, kteří snad nebudou „zlobit“.  S razantním nástupem ANO v komunální politice se ale tato množina politiků stala příliš velkou.

Vybírání kandidátů pro krajské volby, které by Babiš příští rok rád vyhrál,  bude proto učiněné dobrodružství. Ministr financí, místopředseda vlády, majitel Agrofertu a šéf hnutí ANO v jedné osobě je sice výkonný muž, ale je nad jeho síly s pomocí několika věrných všechny  kandidáty řádně „prolustrovat“. ANO přitom nemá vnitřní mechanismy, jak to udělat za Babiše tak, aby neměl bezesné noci.

Možná se jim ale vyhne. Vzpoury v Ústí nad Labem a Českých Budějovicích mohou být jen začátkem. Hnutí drží svým způsobem pohromadě vysoké volební preference v průzkumech, což  je příslib, že výtah k moci bude dál jezdit až do horních pater. Jakmile ale tyto preference začnou padat, může se celý projekt zhroutit jako domeček z karet, protože „politici“, kteří se na Babiše nalepili, nemají zájem o politické přízemí.

Právo, 4.7.2015