You are here: Home Members redaktor's Home Audity ztracené v Babišově konfliktu zájmů

Audity ztracené v Babišově konfliktu zájmů

Audit projektu Čapí hnízdo, provedený na žádost Evropské komise úředníky ministerstva financí, nedospěl k jasným závěrům. Propojení společnosti Agrofert s firmou, která získala na Čapí hnízdo evropské dotace ve výši 50 miliónů korun, prý nelze potvrdit, ani vyvrátit.

Auditorům se prý nepodařilo dohledat klíčové dokumenty, na což nevěřícně reagovala i česká eurokomisařka Věra Jourová, dříve místopředsedkyně hnutí ANO, které vede majitel Agrofertu a ministr financí Andrej Babiš.

Momentálně prý „nedohledatelné“ dokumenty jsou skutečně důvodem k nevěřícnosti. Jenže tento vývoj znovu vyjevuje cosi závažnějšího v pozadí:  monumentální Babišův konflikt zájmů.

Vždyť proč se někdo vůbec diví, že úředníci z ministerstva financí, kteří provádějí audit, jehož výsledky mohou vážně poškodit jejich šéfa, přišli nakonec s alibistickým tvrzením, že spojení Čapího hnízda s Agrofertem nelze prokázat?

Slýcháme, že Babišův možný střet zájmů je dostatečně ošetřen tím, že se neúčastní vládních hlasování, z nichž by mola mít jeho firma profit. Jenže Babiš je v konfliktu zájmů permanentně.

A to prostě proto, že ministr financí, který má v gesci daňovou správu, jakož i audity možných dotačních i jiných pochybení, nemůže být zároveň majitelem jedné z největších firem v Česku, která může sama být terčem auditů a daňových šetření. Nemluvě o tom, že Babiš má nepřímý vliv i na bankovní trh, odkud jeho firma získává obří půjčky.

Tento konkrétní konflikt zájmů se nyní projevil i v případě jiného auditu ministerstva financí. Ten odhalil, že vládní úředníci neodpovědně léta spekulovali s českými dluhopisy vydanými na zahraničních trzích. Profitovaly z toho i největší české banky.

Babiš, který má výsledky auditu k dispozici údajně už rok, je ale nezveřejnil. I proto je nyní terčem anonymního trestního oznámení kvůli podezření, že tak učinil, aby si to nerozházel s velkými bankami, od nichž má Agrofert výhodné úvěry v desítkách miliard.

I kdyby se ukázalo, že se ničeho takového záměrně nedopustil, a  jeho Agrofert dostává od bank výhodné půjčky prostě proto, že je to velká solventní firma, problémem je už to, že ve svém postavení by mohl. Je znepokojující, že tento kruciální fakt jeho vládní partneři i nemalá část veřejnosti ignorují.

Právo, 23.5.2016