You are here: Home Members redaktor's Home Až skončí prezidentská vláda

Až skončí prezidentská vláda

Současná vláda Andreje Babiše je de facto prezidentská. Coby vláda v demisi bez důvěry PS závisí na prezidentovi, který nijak nespěchá s vytvořením vlády, která by důvěru PS měla.

Není to poprvé, co prezident Zeman PS obešel a vytvořil vládu, která závisí na něm. Tu první, v roce 2013, si stvořil dokonce i personálně. Do složení současné Babišovy vlády nezasahoval, ale premiéra drží v  šachu, protože může kdykoliv jmenovat do čela příští vlády někoho jiného.

Jak tato páka na Babiše funguje, jsme si za několik měsíců jejího fungování už mohli všimnout. Naposledy v případě Babišových vyjádření na adresu náletů USA, Francie a Velké Británii v Sýrii, které nejprve jasně podpořil, aby po rozhovoru s prezidentem otočil. Nedávno musel Zemanovi též slíbit, že bude vetovat v Evropské radě novou evropskou azylovou směrnici, tzv. Dublin IV.

Několikrát ale vystrčil růžky. Souhlasil s vydáním ruského hackera Jevgenije Nikulina do USA. Souhlasil i s vyhoštěním tří ruských diplomatů coby aktu solidarity s Velkou Birtánií po otravě bývalého ruského agenta Skripala nervovým plynem na jejím území.

Zeman reagoval s nelibostí, dál se ale drží scénáře, v němž Babišovi dává de facto neomezený čas. Před časem sice naznačil, že by chtěl vládu do června, ale předsedovi Pirátů Ivanu Bartošovi nedávno řekl, že když Babiš vládu do června nesestaví, neodejme mu pověření.

To je takříkajíc v logice věci, protože na co nejdelším pokračování vlády v demisi mají zájem oba politici. Zemanovi vyhovuje, že z něj vláda v demisi dělá nejsilnějšího politického hráče u nás, Babiš může zase bez reptání koaličních partnerů vládnout a dělat čistky v různých institucích.

Jenže s uplývajícím časem  má větší zájem na sestavení vlády Babiš. Domácí „úklid“ už skoro dokončil, a nyní je pro něj z různých důvodů velmi důležité, aby byl přijímán na Západě jako proevropský a prozápadní politik. Gesta s Nikulinem, vyhoštěním ruských agentů i prvními prohlášeními na adresu náletů v Sýrii nebyla náhodná.

Zeman mu začíná se svojí orientaci na Východ stát v cestě. A Babiš ví, že jakmile jeho vláda dostane důvěru, nebude se muset na Zemana už příliš ohlížet.

Právo, 21.4.2018