You are here: Home Members redaktor's Home Babiš bude mít problém

Babiš bude mít problém

Česká společnost je už nějakou dobu rozdělena na dvě zhruba stejně velké části, i když politicky má momentálně navrch tábor, který reprezentují premiér Andrej Babiš a prezident Miloš Zeman. Jejich voliči, stejně jako voliči stran, které podporují Babiše, tedy voliči sociální demokracie a komunistů, jsou, s trochou zjednodušení převážně starší lidé z menších měst a venkova, o nichž se občas také mluví jako o postkomunistickém táboře.

Proti nim stojí mladší část společnosti z větších a velkých měst, která opakovaně vyjadřuje svoji nespokojenost s tím, že Babiš je nejen trestně stíhaný v kauze Čapí hnízdo, ale je--nyní i podle auditu Evropské komise--v konfliktu zájmů. Jejím problémem je, že zatím nenašla politické vyjádření. Nepodařilo je jí vygenerovat prezidentského kandidáta, který by v minulém roce porazil Zemana a nemá dostatečnou důvěru k politickým stranám současné opozice, které jsou nejednotné a některé i zatížené problematickou minulostí.

Kritici demonstrací, které tato část společnosti pravidelně pořádá pod vedením hnutí Milión chvilek pro demokracii, škodolibě upozorňují na to, že na jedné straně jsou milióny Zemanových a Babišových voličů, na straně druhé prý jen pouhé statisíce demonstrujících. Srovnávají ale nesrovnatelné.

 Politika má i svoji symbolickou a vizuální dimenzi, a z té se vynořuje jiný kontrast: na jedné straně aktivní, takříkajíc probuzená část společnosti, která je ve vzrůstající míře ochotná obětovat svůj čas a energii ve prospěch svých požadavků, na straně druhé poměrně pasivní tábor Babišových a Zemanových stoupenců, který se sice vyjádřil ve volbách, ale od té doby se nijak neprojevuje.

 V demokraciích jsou ale důležité jak volby, tak občanský aktivismus. A obvykle tomu bývá tak, že ta část společnosti, která je občansky aktivní, nejen mění dynamiku celé společnosti, ale sama se začne aktivizovat i politicky. U nás se prostřednictvím Miliónu chvilek pro demokracii už nějakou dobu pokouší donutit opoziční strany k větší aktivitě a sjednocení. Pokud to nepůjde, je téměř jisté, že se energie z ulic přelije do nových politických iniciativ. 

S jednou nyní přišel populární starosta Prahy 7 Jan Čižinský, který chce dát dohromady 3 tisíce aktivistů, kteří by se pokusili politicky aktivizovat další občany a pomohli současné opozici. Pokud se Čižinskému podaří dát dohromady ony „tři tisíce statečných“, jak své zamýšlené armádě politických aktivistů říká, můžeme předpokládat, že neuspějí-li v posílení stávajících stran, může je snadno přetvořit v nový politický subjekt.

 Politických rizik pro Babiše existuje ale víc. V prvé řadě je zde audit Evropské komise, okolo něhož se zatím premiér a jeho spojenci pokoušejí mlžit, ale k němuž se zhruba na konci ledna budou muset postavit čelem, s potenciálně nepříjemnými dopady pro Českou republiku. Babiš také bude čelit nyní už téměř jistému poklesu výkonu české ekonomiky v příštím roce. Přitom nemálo voličů, kteří jej podporují, tak činí především kvůli tomu, že ho spojují se svojí rostoucí životní úrovní.

 A Babiš se též musí takříkajíc modlit, aby zdraví dovolilo vytrvat v úřadě prezidentu Zemanovi. Je totiž premiérem převážně z jeho vůle, přičemž Zeman je i jakousi spojnicí mezi stranami, které Babiše drží u moci.

Toto vše se může během příštího roku snadno změnit. Proměnných, které Babiše drží o moci je příliš mnoho, jsou potenciálně křehké, a otázkou je, jak dlouho může i tak zdatný politický eskamotér, jako je současný český premiér, udržet všechny míčky, s nimiž žongluje, ve vzduchu.

ČRo Plus, 20.12.2019