You are here: Home Members redaktor's Home Babiš je podnikatel

Babiš je podnikatel

Je v zájmu jakési občanské a politické hygieny nenechat si vnutit s pomocí překrucování jazyka také překrucování faktů. Je tedy nutné jasně říci, že ministr financí, předseda hnutí ANO a majitel firmy Agrofert v jedné osobě Andrej Babiš je podnikatel.

Česká veřejnost je v reakcích na manipulaci a mlžení značně poddajná. I kvůli komunistické minulosti země, v níž oficiální komunistický jazyk, tvrzený náporem propagandy, neustále přemalovával realitu. Pravděpodobně i proto tak snadno přijala tvrzení, podle kterého Babiš není podnikatel, ale už jen pouhý „majitel“ multimiliardového impéria. 

Jako v pohádce o králi, který je nahý, rozčeřila hladinu české netečnosti v tomto směru až europoslankyně Ingeborg Grässelová, když prohlásila, že Evropský parlament sleduje s obavami možný střet zájmů v případě Babiše, který by se měl svých podnikatelských aktivit vzdát.

Po těchto slovech uzřel nahotu krále náhle i premiér Bohuslav Sobotka, který prohlásil, že by si Babiš měl vybrat mezi podnikáním a politikou. Ten se dál brání tím, že Agrofert už neřídí, „pouze“ vlastní. Sobotka ho prý může z vlády odvolat nebo hledat jiného koaličního partnera.

Prezident Miloš Zeman vzápětí prohlásil, že je-li někdo majitel, není nutně prý také podnikatel. „Představte si, že byste díky úspěšné kuponové privatizaci byla majitelkou jedné kuponové akcie, a přesto by vás někdo označil za podnikatelku,“ vysvětlil svůj postoj Zeman.

To je opravdu jako ta nejhorší demagogie ze starých časů. Babiš nevlastní jednu akcii ale obrovské podnikatelské impérium, které vybudoval. Na rozdíl od nového slovenského prezidenta Andreje Kisky svoje podniky před vstupem do nejvyšší politiky neprodal, jen tvrdí, že je neřídí. Co na tom, že když někdo vlastní multimiardové impérium, tak ho de facto--i když třeba ne de jure--i řídí.

Dokud si toto Babiš nepřipustí, je nutné za podnikání považovat i jeho působení v politice. I zde dost volně misí pojmy „podnikání“ a „majetek“, i když v  opačném gardu.

Babiš tvrdí, že coby předseda pouze řídí hnutí ANO, ač ho ve skutečnosti vlastní. V politice s tímto hnutím coby jeho majitel de facto podniká. Zatím ho toto podnikání vyneslo až do funkce ministra financí, z kteréhožto titulu by měl dohlížet i na finanční aktivity Agrofertu, který naopak prý neřídí, ale jen vlastní.

 Europoslankyni Grässelové se sluší poděkovat. Když ze sebe nechá dělat „blbce“ značná část českého národa, přičemž toto oblbování tvrdí svými názory i hlava státu, je dobře, když někdo pojmenuje pravdu.

Právo, 2.4.2014