You are here: Home Members redaktor's Home Babiš je problémem ANO

Babiš je problémem ANO

Od oficiálního založení hnutí ANO uplyne 11. listopadu šest a půl let. A před pár týdny uplynulo pět let od konání předčasných voleb v roce 2013, v nichž se úspěšně etablovalo v parlamentní politice.

Před rokem a pár týdny ANO pro změnu poprvé vyhrálo celostátní volby. Je také vítězem krajských voleb z roku 2016 a nejúspěšnějším politickým subjektem z komunálních voleb v roce 2014 a 2018.

To je úctyhodná bilance, která by při povrchním pohledu naznačovala, že na české politické scéně vyrostl politický subjekt, který bude nadlouho hrát důležitou roli v  nejvyšších patrech české politiky. Jenže ve skutečnosti se z ANO ani po šesti letech nestalo skutečné hnutí. Zůstává  osobním projektem Andrejem Babiše.

Ačkoliv je ANO nyní politicky rozprostřeno po celé zemi, a vynořila se v něm i řada talentovaných politiků, kteří by si v jiných stranách mohli dělat zálusk na místo předsedy, nadále zůstává pravdou to, co sám Babiš jednou prozradil britskému deníku Financial Times: ANO jsem já.

Pěkně to ilustroval nedávno televizní rozhovor s velmi úspěšným politikem ANO Tomášem Macurou, který se už podruhé stal primátorem Ostravy. Jedna z otázek zněla, zda pomýšlí na to, že by se jednoho dne stal předsedou ANO. I pro skalní příznivce ANO to musela být otázka poněkud absurdní a Macura se odpovědi pro jistotu vyhnul.

Nejenže nemůže politik jako on pomýšlet na to, že by jednoho dne vystřídal Babiše--tedy přinejmenším ne tak, že by hnutí skutečně řídil bez ohledu na něj. Je to ještě horší: politická budoucnost lidí, jako je on nebo v Brně úspěšný Petr Vokřál, závisí na Babišovi do té míry, že kdyby Babiš dál v čele nemohl nebo nechtěl stát, ANO se v krátké době rozsype jako domeček z karet, protože to, co ho drží pohromadě, není ideologie či alespoň srozumitelný politický program,  ale  jen jeho vůdce.

Být úspěšným politikem ANO, nebo třeba manažérem či novinářem v jednom z periodik, které si pořídil při vstupu do politiky, musí tak být docela test nervů. Všichni si musejí přát, aby jim Babiš zůstal takříkajíc zachován, protože bez něj se jeho politický projekt a na něj navázané aktivity rychle obrátí v prach.

Právo, 12.11.2018