You are here: Home Members redaktor's Home Babiš pořád něco nechápe

Babiš pořád něco nechápe

Andrej Babiš má oblíbené slůvko: „nechápu“. Pokaždé když se dostane pod palbu kritiky, velmi se diví a „nechápe“, co se děje. Vedou se prý proti němu pseudokampaně.

Naposledy prohlásil, že „vůbec nechápe“ proč ČSSD nedávno svolala tiskovou konferenci, kde ministr vnitra Milan Chovanec vyhrožoval řediteli Finanční správy Janečkovi trestním stíháním. K nepochopení toho přitom až tolik nebylo.

ČSSD prostě požaduje, aby Finanční správa řádně vyšetřila, zda při  emisi korunových dluhopisů Babišovým Agrofertem a jejich následném nákupu samotným Babišem před několika lety nebyl spáchán daňový podvod. Zdá se jí přitom, že Finanční správa nepostupuje dostatečně rozhodně a rychle, a že by mohlo dojít k promlčení daňových deliktů, pokud se skutečně staly.

Nejde zde přitom vůbec o samotnou Finanční správu. Jde o to, že ta je podle českých zákonů podřízena Ministerstvu financí, a i když má jako státní orgán jistou míru nezávislosti, jen těžko obstojí Babišův argument, že on a jeho ministerstvo nemohou do práce Finanční správy zasahovat.

Jako kolosální střet zájmů by se ve většině zemí na západ od nás jevil už sám fakt, že druhý nejbohatší český podnikatel je ministrem financí, které je nadřízeným orgánem Finanční správy, jež má kontrolovat, jak ministrova firma Agrofert (ne)platí daně.

Pan Babiš sice připouští, že by ve střetu zájmů mohl tu a tam být, ale on svého postavení prý nezneužívá. Když ale jako záruku proti možnému zneužívání svého postavení staví svoji osobní integritu, těžko říct, proč nechápe, že je i v jeho zájmu, když předseda vlády Bohuslav Sobotka nebo ministr vnitra požadují rychlé vyšetření ministrových daňových machinací.

Babišovo ministerstvo nakonec pod tlakem poskytlo v minulých dnech informaci Finanční správy o kontrolách dluhopisů. Sobotka reagoval, že je překvapen nízkou úrovní toho materiálu, jde prý spíše o politický pamflet. Babiš  se okamžitě ohradil, že ČSSD celou věc jen stále politizuje.

Možná by ale úplně stačilo, kdyby se místo permanentního údivu nad tím, jak se mu prý z politických důvodů ubližuje, ministr financí a velkopodnikatel v jedné osobě v otázce jeho finančních transakcí takříkajíc poctivě „svlékl do naha“. Jinak bude počet kauz, které jsou dle něj k „nepochopení“, dál růst. A může začít růst i údiv těch voličů, kteří ho zatím podporují.

Právo, 26.4.2017