You are here: Home Members redaktor's Home Babiš se zlobí, vládu ale nepoloží

Babiš se zlobí, vládu ale nepoloží

Většina politických stran ve Sněmovně, včetně vládních lidovců a sociální demokracie, nejspíš podpoří návrh zákona o střetu zájmů z dílny poslance za TOP 09 Martina Plíška. Podle něj by se každý ministr, který v soukromé firmě vlastní 40 a víc procent,  musel svého podílu po dobu výkonu funkce vzdát. Kupříkladu tak, že by ho převedl do svěřeneckého fondu.

Naději na schválení má také návrh, který brání firmám, v nichž má člen vlády aspoň desetiprocentní podíl, aby se ucházely o veřejné zakázky. Nejednota panuje jen okolo toho, zda by tyto návrhy měly platit až po příštích volbách do Sněmovny nebo hned.

Majitel Agrofertu, šéf vládního hnutí ANO a ministr financí v jedné osobě Andrej Babiš se kvůli tomu hodně zlobí a mluví o podrazech ze strany koaličních partnerů. Změny jsou prý účelové, namířené proti němu. Tvrdí, že voliči dobře věděli, že je vlastníkem Agrofertu, a navíc že je pod podrobnou kontrolou médií.

Mediální ofenziva nepomohla, takže Babiš nyní přešel k vyhrožování. Neví prý, zda má dál smysl vláda, která se nedokáže shodnout, jak dál s mýtným na dálnicích, nebo jejíž premiér požaduje speciální novelu loterijního zákona kvůli tzv. kvizomatům.  Nelíbí se mu ani údajné přešlapování koaličních partnerů při schvalování tendru na záchranou leteckou službu.

Padne tedy vláda, jak už spekulují někteří komentátoři?

Téměř jistě ne, protože Babiš by se dostal do těžké defenzivy. Veřejnosti by jen těžko vysvětloval, že vládu položil kvůli opatřením proti střetu zájmů, která fungují v řadě evropských zemí. A vyvolat pád vlády kvůli tomu, že jeho koaliční partneři kritizují ministra dopravy za ANO kvůli mýtnému, nebo požadují účinnější regulaci kvizomatů, by bylo absurdní.

Navíc pravicová část opozice, která Babiše vidí jako politickou hrozbu, by nejspíš dovolila v tomto volebním období  dovládnout menšinové vládě ČSSD a lidovců. Babiš by tak přinejmenším do příštích voleb mohl ztratit vládní posty, které—navzdory prý neexitujícímu střetu zájmů—jsou pro jeho podnikatelské impérium nemalým přínosem. A přijetí zákonů o střetu zájmů a veřejných zakázkách ve znění, které ho v současnosti tak irituje, by stejně nezabránil. 

Vláda tedy bude skoro jistě dál pokračovat. Ale zdá se, že končí klidné časy a začíná volební kampaň, která v závislosti na výsledku krajských voleb letos na podzim může nepřetržitě trvat až do sněmovních voleb na konci roku 2017 nebo dokonce do těch prezidentských v lednu 2018.

Právo, 3.3.2016