You are here: Home Members redaktor's Home Babiš v permanentní volební kampani

Babiš v permanentní volební kampani

Andrej Babiš je od roku 2013, kdy vstoupil se svým hnutím ANO do politiky, v permanentní volební kampani. Na jejím začátku bylo vykreslování ČR jako zkorumpované země, kterou úspěšný podnikatel bez politických ambicí přišel vyrvat ze spárů tradičních stran a politiky vůbec. Vyneslo mu to druhé místo ve volbách a umožnilo vstoupit do vlády vedené ČSSD. 

Svoji účast ve vládě ovšem pojímal též jako jakousi volební kampaň. Koaliční smlouva mu nikterak nebránila, aby se nechoval jako opozice vůči ČSSD. A aby si, i s pomocí svých médií, úspěšně nepřivlastňoval úspěchy vlády a neúspěchy nespojoval s údajně nekompetentními nebo „podrazáckými“ koaličními partnery.

Premiér Bohuslav Sobotka se ovšem dopustil taktické chyby, když se rozhodl Babiše i kvůli jeho chování z vlády vypudit. Ten tak mohl s pomocí prezidenta Zemana naplno rozehrát představení o tom, jak se vnitřními spory zmítaná ČSSD snaží za každou cenu zbavit údajně veleúspěšného ministra financí. Výsledek známe.

Ani vítězství v loňských volbách do PS Babišovu permanentní volební kampaň neukončilo. Naopak. Dlouho nebylo jisté, zda země s Babišovou vládou bez důvěry nemíří k předčasným volbám, takže vláda objížděla republiku a slibovala miliardy na nejrůznější projekty, plošné navýšení důchodů pro nejstarší, či slevy na jízdném pro juniory i seniory.

Když nakonec s pomocí ČSSD a KSČM Babišova druhá vláda dostala důvěru, a hrozba předčasných voleb se přinejmenším na čas vytratila, začal Babiš okamžitě s další volební kampaní. Jejím cílem jsou na jedné straně podzimní komunální volby, na straně druhé, a to možná především, volby do Evropského parlamentu v červnu příštího roku.

Babišovým volebním tahákem má být nekompromisní boj s migrací. A jelikož se u nás téměř žádná nekoná, premiér s ní bojuje tak, že poučuje země jižního křídla a EU jako celek, jak postupovat. Staví se do role evropského politika. Z jeho vyjádření vyplývá, že vsadil na významné posílení antiimigračních stran v eurovolbách, což by mohlo posílit na evropské scéně i jeho proti těm evropským politikům, kteří momentálně kritizují ČR a další země Visegrádu.

Tato strategie má samozřejmě i domácí rozměr. Menšinová vláda bude mít velké problémy prosazovat ty svoje záměry, které nepodpoří KSČM, takže je třeba odvádět pozornost. A zároveň se jevit jako skutečný lídr země, a možná i části EU, v otázce, v níž opoziční strany většinově stojí na stejné straně jako vláda. Babiš je tak vlastně nutí dělat jeho volební kampaň.

Právo, 7.8.2018