You are here: Home Members redaktor's Home Babiš versus Zeman: 1:0

Babiš versus Zeman: 1:0

Hnutí ANO Andreje Babiše zatím ještě stále musí prokázat, že není jen dalším politickým projektem na jedno použití. Tedy, že se navzdory své poněkud amorfní struktuře a finanční závislosti na Babišovi nezačne, stejně jako mnoho podobných hnutí v minulosti, rozpadat, až někteří nově zvolení poslanci ANO usoudí, že už Babiše nepotřebují.

Je ale třeba uznat, že Babiš zatím hraje politickou hru, do níž byl možná až nečekaným úspěchem ANO, vržen, poměrně dobře. Ačkoliv by mohl kupříkladu tvrdit, že se sociální demokracie svými vnitřními spory zdiskreditovala jako budoucí lídr vládní koalice, takže by jeho ANO mohlo převzít iniciativu, nikam se zatím netlačí a jen opakuje, že vládu má sestavovat vítěz voleb.

To je postoj o poznání sympatičtější, než bylo jednání VV v roce 2010. Véčkaři se tehdy před volbami prezentovali „levicověji“ než ANO, přesto využili první příležitosti k tomu, aby po volbách obešli vítěznou ČSSD. Účast v pravicové vládě je nakonec zničila, protože část jejich politiků i voličů měla problém nejen s náhle objevenou superpravicovostí veverek, ale také s tím, že strana bojující před volbami s politickými dinosaury vstoupila do koalice s ODS, matkou všech českých politických dinosaurů.

Babiš řadu lidí oslovuje i tím, že vůbec nevypadá, že lační po politické moci v jakékoliv podobě. Je vůči ČSSD konstruktivní, neklade si nereálné mocenské požadavky. Navíc se nebojí zaujmout jasný postoj k tomu, s kterým ze dvou křídel strany sympatizuje, aniž by to vypadalo, že se jen řídí veřejným míněním.

Svůj největší dosavadní „majstrštyk“ ale zatím Babiš předvedl, když špatně zakrývanou snahu prezidenta Miloše Zemana rozkolísat vyjednávání o vládě mezi ČSSD a ANO v podobě dopředu vyhlášeného požadavku, že bude požadovat od členů vlády lustrační osvědčení, odbyl jen krátkým prohlášením, že on osobně ve vládě být vůbec nemusí. Čímž nevyloučil vládní angažmá svého hnutí.

Politický matador Zeman zřejmě předpokládal, že Babiš, který čistý „lustrák“ zatím nemůže předložit, se nejen urazí, ale bude se, jak by to dělal každý jiný český politik v postavení šéfa úspěšné strany, za každou cenu do vlády cpát, což nakonec vyústí v kolaps koaličních vyjednávání. A jak nás pan prezident poučil, politik, který nesestaví vládu při prvním pokusu, ztratí jeho důvěru.

Veleúspěšný podnikatel Babiš ale evidentně politicky funguje jinak, než prezident-prognostik předpokládal.  Pokud bude chtít Zeman účast ANO ve vládě zmařit, bude muset přijít s něčím originálnějším, než jsou štulce Babišovu egu. Zdá se totiž, že má v Babišovi protihráče, který ho, zejména v konstruktivním spojení s politicky obživlým Sobotkou, bude přehrávat.

 Dokonce se dá předpokládat, že prezident svým poněkud předčasným zasahováním do sestavování vlády, Babiše jen vybudí k tomu, aby koalici vedenou Sobotkou, kterou prezident nechce, skutečně pomohl dát dohromady.

Právo, 8.11.2013