You are here: Home Members redaktor's Home Babišova hydra

Babišova hydra

Volební program hnutí ANO je politické deja vu. Kolikrát jsme už v posledních 28 letech slyšeli plamenné výzvy typu „Teď, nebo nikdy.“ Česká politika se zdá být nakažená virem spasitelství. A nejnovějším spasitelem je Andrej Babiš.

A co je podle něj tak naléhavé v relativně dobře prosperující zemi, že pokud se to neudělá teď, pod vedením Babiše, tak tedy už nikdy? Zejména prý odstranění „nesnesitelné, propracované a zákeřné korupční hydry, která po více než 25 let dusí, parazituje a pomalu rozkládá celou naší zemi.“

Leckoho mohou při takových slovech napadat ironické otázky. Kupříkladu: nebyl Babiš více než tři roky druhým mužem současné vlády, přičemž ho do této pozice vynesla podobná protikorupční rétorika, jakou od něj slyšíme nyní? Chce nás přesvědčit, že s nesnesitelnou a zákeřnou korupční hydrou nemohl v pozici ministra financí a vicepremiéra nic dělat, takže na nás zkouší znovu rétoriku z roku 2013?

Když už by nám chtěl o svém neutuchajícím boji s korupční hydrou vyprávět, možná by místo pohádek o tom, jak to, co nemohl dokázat v pozici ministra financí a s aurou de facto nejmocnějšího člena vlády, dokáže, pokud se stane premiérem, mohl vyprávět o tom, jak se stal druhým nejbohatším člověkem v Česku navzdory oné obludné korupční hydře. Jak oněmi temnými vodami korupce, kde „všichni kradnú“, proboha proplul jeho Agrofert?

Nechtěl by nám pan Babiš, než konečně začne plně „makat“ na boji s korupcí, srozumitelně vysvětlit, jak vůbec k Agrofertu přišel? Jak se bývalý pracovník komunistického zahraničního obchodu vyšvihne k takovému jmění, ač všichni okolo něj jen „kradnú“, přičemž se korupční hydra jistě musí ze všech sil opakovaně pokoušet tohoto čestného, rodině oddaného muže, stáhnout pod hladinu?

Když už je řeč o deja vu, není na škodu připomenout, že skoro všichni autoritáři se dostali k moci s podobnou „revoluční“ rétorikou, jakou nabízí nyní Babiš.  Leckdy se tak na léta propadly do bažin autoritářství i země, které na tom nebyly úplně špatně, ale jejich „lid“ se nechal přesvědčit, že „teď, nebo nikdy“ je třeba vše od základů změnit.  Třeba poválečné Československo.

Bylo by prostě osvěžující, kdyby hnutí, které má největší šanci vyhrát volby, dokázalo nabídnout program, nad nímž nevlaje prapor další revoluce, tentokrát údajně protikorupční. Tato země opakovaně doplácí na experimentování. A pokud Babiš dostane možnost, je pravděpodobné, že se pokusí uskutečnit i některé z reforem“ demokratických institucí, o nichž sní, když zrovna spí. V takovém případě by se mohla snadno probudit jiná hydra, s níž už máme v naší zemi též svoje zkušenosti.

Právo, 6.9.2017