You are here: Home Members redaktor's Home Babišova utopie

Babišova utopie

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš míní, že Českou republiku by bylo možné efektivněji spravovat, kdybychom  zavedli pro volby do Sněmovny jednokolový většinový systém, jaký používají třeba USA. Prý činí poslance zvolené v malých jednomandátových obvodech odpovědnějšími, navíc obvykle vede k vytvoření systému dvou stran. Vláda jedné strany tak prý může ukázat, co umí bez „obtížných“ koaličních partnerů.

Babišova idea není nová. Zejména občanští demokraté většinový systém dlouhodobě prosazují. Co na tom, že ani USA ani Velká Británie se už nějakou dobu nejeví jako příklady efektivního vládnutí, zatímco skandinávské země s poměrným systémem ano.  

Vláda jedné strany navíc vyžaduje politikou kulturu, která brání, aby taková strana nezneužívala své většiny ke změnám pravidel politické hry. Podíváme-li se na visegrádské země, kde  se podařilo jedné straně získat většinu i za použití systému poměrného (Polsko) nebo kombinovaného (Maďarsko) , nejde zrovna o příklady efektivního vládnutí. O to více je různých útoků na média a soudnictví, anebo snah přepisovat účelově volební zákony.

Babiš zřejmě věří, že by jeho hnutí ANO dosáhlo samo s pomocí většinového systému na vládní většinu. Zatím to tak ale nevypadá. V minulých senátních volbách (kde se volí s pomocí dvoukolového většinového systému) jen dva kandidáti ANO po prvním kole vedli. Bez druhého kola, v němž ANO získalo nakonec tři senátory, by tak ANO v prvním kole získalo necelých deset procent mandátů.

Zatím totiž i u nás platí pravidlo většinového systému, že se voliči spojují proti subjektům, které společnost silně polarizují. Ve většinovém systému by se tedy proti kandidátům ANO nejspíš spojila většina z oněch zhruba 70 procent, kteří ANO nevolili. Možná by se ANO podařilo časem do sebe nasát i extrémisty, kteří ho nyní podporují v PS, jenže to by zase  mohlo od ANO odehnat mnoho umírněných voličů.

Poslední námitka zní, že Senát, který nemůže být ve věci změny volebních zákonů přehlasován Sněmovnou, by téměř jistě zavedení většinového systému pro volby neodhlasoval. Většinově (i když dvoukolově) se totiž volí už do Senátu. A vzhledem k tomu, že Sněmovnu a Senát je třeba volit jinými způsoby, znamenalo by to rozsáhlé přepisování ústavy. Andrej Babiš by měl tedy svůj nejnovější výlet do politologie ještě promyslet a věnovat se užitečnějším věcem.

Právo, 6.12.2017