You are here: Home Members redaktor's Home Babišovo chucpe

Babišovo chucpe

Slovo chucpe označuje nebetyčnou drzost, nejapnost nebo nestoudnost. Leckomu mohl tento výraz, který se do běžné mluvy rozšířil z jidiš, přijít na mysl, když premiér Andrej Babiš prohlásil během své návštěvy Berlína, že komunistická strana měla být zakázána už v roce 1989.

Což o to, nemálo lidí bude s vyjádřením Babiše souhlasit, až na to, že v tomto případě nejde o meritum jeho výroků, ale o to, kdo je pronáší. Babiš byl před rokem 1989 členem KSČ, nomenklaturním pracovníkem komunistického zahraniční obchodu, a je v centru kontroverze ohledně jeho možné spolupráce s komunistickou tajnou policií.

Není divu, že kandidátka za KSČM do pražského zastupitelstva Helena Grofová se vyjádřila následovně: „Bravo, pane premiére. Hlavně měli zakázat komunistům, jako jste byl Vy, podnikat, to byste dnes nebyl ani miliardář, ani premiér, a nepotřeboval byste podporu současných komunistů. Jste nejúspěšnější odchovanec KSČ, ale páteř Vám nenarostla, že?“

Je to bravurní shrnutí toho, oč jde. Mnoho bývalých členů KSČ ze strany po roce 1989 potichu odešlo. Mnoho proto, že členství ve straně chápali jen jako obdobu „řidičského průkazu“, který je opravňoval k naplnění profesních a kariérních ambic. A mnozí odešli až v roce 1989 proto, že nechat se z KSČ vyloučit nebylo bez následků. Ale málokdo z bývalých členů měl hroší kůži, aby se prohlásil za antikomunistu, který by požadoval zákaz strany, jejímž byl léta členem.

Jinými slovy: nemálo bývalých komunistů uznalo po roce 1989, že jejich členství v KSČ chyba, ale měli dostatek soudnosti na to, aby se netlačili do prvních řad českého polistopadového antikomunismu, za což si zaslouží jisté uznání. A při všech výhradách k současné KSČM, jistou integritu ukázali i lidé, kteří ve straně zůstali.

Babiš je ale úplně mimo tyto kategorie. O zákaz KSČ se pochopitelně nezasazoval, dokud byl jejím členem, z čehož profitoval. A nečinil tak ani po roce 1989. Síť vztahů, které si vybudoval jako pracovník zahraničního obchodu s průkazkou KSČ, mu dobře posloužila k ekonomickému úspěchu po roce 1989. Což nás vrací k označení jeho berlínského výroku jako chucpe ve všech výše zmíněných významech.

Právo, 10.9.2018