You are here: Home Members redaktor's Home Babišovo pravolevé dilema

Babišovo pravolevé dilema

Populistické hnutí ANO Andreje Babiše vyhrálo s velkým náskokem volby i proto, že jeho voličská základna je velmi různorodá. Jenže zatímco populismus zafungoval v kampani při lákání voličů z velmi rozdílných částí politického spektra, je otázkou, jak budou velmi různé segmenty Babišova elektorátu reagovat na případný vládní program a koaliční partnery, kteří mají na pravolevé ose jasnější zařazení než ANO.

Když hnutí začínalo, Babišova anti-politická rétorika lákala nejprve protestní voliče. Ve volbách v roce 2013 pak Babiš přetáhl na svou stranu nemalou část elektorátu pravicových stran, které tvořily vládu v letech 2010 až 2013, zejména bývalé voliče ODS. V právě skončených volbách pro změnu „vyluxoval“ elektorát levice.

Babišova voličská základna byla po volbách v roce 2013 tvořena vzdělanějšími a mladšími voliči z velkých měst, kteří si s ním spojovali nejen boj proti korupci, ale i modernizaci země. Dnes tvoří značnou část Babišova elektorátu i levicově orientovaní starší lidé z menších měst a venkova, často preferující vládu silné ruky, která je má ochránit před různými výzvami a hrozbami současného světa.

Problémem pro Babiše je, že různé skupiny jeho voličů, mají velmi různá očekávání. Aby si udržel „anti-systémové“ voliče, musel by je přesvědčit, že i v čele vlády bude jeho hnutí stát alespoň jednou nohou mimo „systém.“ To je ale skoro nemožné.

Ještě zajímavější bude pnutí mezi jeho pravicovou klientelou a voliči, které nyní odlákal od levice. Důležité budou přitom už jen symbolické kroky. Kupříkladu, s kým Babiš chce jít do koalice, nebo s kým, pokud se to vůbec podaří, nakonec nějakou koalici vytvoří.

Ačkoliv nejprve prohlásil, že by stál o pokračování spolupráce s lidovci a sociálními demokraty, což bylo aranžmá, které mu pomohlo vyluxovat levicovou část elektorátu, pro levicové voliče musí být nepříjemným překvapením, když nyní naznačuje, že nejlepší by byla koalice s ODS. Jeho pravicový elektorát by zase jen těžko přijal užší spolupráci s KSČM a Okamurou.

Jinými slovy: i když se často tvrdí, že úspěch ANO je potvrzením mizejících rozdílů mezi pravicí a levicí, skutečný test, přijde, teprve až ANO vytvoří vládu. V závislosti na tom, jaký bude mít program a s kým ji Babiš vytvoří, se možná dost rychle ukáže, že řeči o mizení pravice a levice jsou předčasné. A že pro široce rozkročené populistické hnutí je snadnější lákat voliče ve volební kampani, než si je pak udržet, když vládne podle konkrétního programu.

Právo, 25.10.2017