You are here: Home Members redaktor's Home Riziko jménem Okamura

Riziko jménem Okamura

Pokud je krach jednání o sestavení vládní koalice mezi hnutím ANO a sociální demokracií definitivní, vrátí se opět do hry hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury. Jenže podpora SPD pro vznik Babišovy druhé vlády může mít řadu nepříjemných důsledků.

Jak jsme nedávno viděli v případě Babišova souhlasu s vydáním ruského hackera Jevgenije Nikulina, nebo v případě vyhoštění tří ruských diplomatů coby projevu solidarity s Velkou Británií po otravě bývalého ruského agenta Skripala nervovým plynem na jejím území, Babiš se velmi snaží, aby vypadal jako prozápadní politik.

Je to pro něj důležité nejen proto, že takový obraz poněkud obrušuje hrany domácí kritiky, že má nedemokratické choutky. Je to důležité i proto, že Babišovo rozměrné ego, které už přerostlo hranice české kotliny, velmi stojí nejen od domácí, ale i o mezinárodní uznání. Navíc podniká i v západní Evropě.

Jenže případná spolupráce s okamurovci při vzniku a možná i fungování menšinové vlády to může zhatit. Západní partneři, i na úrovni Evropské unie, by se bezpochyby smířili s podporou komunistů, zvlášť když by byla schována za koalici s ČSSD. Vláda založená na podpoře KSČM a SPD je ale--i v symbolické rovině--o dost jiný šálek kávy.

I komunisté by hodně riskovali. Zatímco jejich podpora koalice ANO a ČSSD by je do jisté míry legitimizovala jako „normální“ stranu, jejich parlamentní podpora menšinové vlády ANO s pomocí SPD, by jen znovu rozvířila debaty o jejich vlastním extrémismu, což je nálepka, s níž se KSČM snaží skoncovat.

Když Babiš nechal zkrachovat dosavadní jednání o vzniku koaliční vlády  s ČSSD, byl si jistě rizik spojených s případným návratem SPD do hry o vládu vědom. Je proto velmi pravděpodobné, že pokud se nepodaří jednání s ČSSD znovu nastartovat, země směřuje k předčasným volbám.

Nedá se přitom vyloučit, že to Babiš tak od začátku plánoval. Zdánlivě udělal vše, aby vytvořil vládu s demokraty, a kdyby neměli údajně nerealistické požadavky, vznikla by.  Když se to nepovedlo, může být mnoha voličům sympatické, že Babiš raději postoupí další volební test, než aby závisel na extrémistech.