You are here: Home Members redaktor's Home Babišovy rozpočtové sliby a realita

Babišovy rozpočtové sliby a realita

Vláda Andreje Babiše plánuje na příští rok rozpočtový schodek zhruba 40 miliard korun.  O tom, zda je škodlivé hospodařit deficitně i v době ekonomického růstu, se vede úporná bitva mezi pravicí a levicí.

Jenže jsou to spory jen teoretické, protože zemi vede Andrej Babiš. Politik, který nepatří ani do jednoho tábora, neboť důsledně vládne podle společenských nálad před příštími volbami.

V roce 2013 zastával stanovisko velmi pravicové. Rozpočtové deficity je prý třeba rázně snižovat a nakonec zcela eliminovat. Když nastupoval do funkce ministra financí sliboval, že v roce 2017 bude mít země mít vyrovnaný rozpočet.

Ekonomika po roce 2013 začala růst, což byla skvělá příležitost k naplnění zmíněných slibů, jenže nepolitik Babiš se začal chovat velmi politicky. Pochopil, že hlavní rezervoár jeho budoucích voličů leží spíše na levici než na pravici. Místo pravicových voličů, které v roce 2013 přetáhl zejména ODS, se tak začal soustředit na voliče ČSSD a KSČM.

Sliby vyrovnaného rozpočtu byly tak zapomenuty. A pokud je snad někdo připomněl, byla po ruce koaliční ČSSD, na jejíž údajné rozhazovačné tendence bylo možné svést vinu. Co na tom, že volby v roce 2017 pak Babiš vyhrál i s pomocí slibů, před nimiž „levicová“ rozhazovačnost dost bledne.

Když pak více než šest měsíců vládl sám, nasliboval toho kvůli vidině předčasných voleb při spanilých jízdách po republice tolik, že musel být opravdu rád, když se  mu podařilo vytvořit plnohodnotnou vládu s minoritní účastí ČSSD, takže na mnohé z těchto slibů bude možné zapomenout. A za ty, co se budou plnit, bude možné v případě potíží opět vinit rozhazovačnou levici.

Jisté je, že mohl-li kdy Babiš splnit své pět let staré sliby o vyrovnaném rozpočtu, je to letos. Jenže z údajného nepolitika, který chtěl ze státu udělat dobře šlapající firmu s vyrovnaným rozpočtem, se stal čiročirý politický populista, jehož zrak je vždy pevně upřen na příští volby.

Vyrovnaný rozpočet tak zůstane spolu s jeho mnoha ostatními plány součástí světa, o němž Babiš sní, když zrovna spí.

 

Právo, 3.9.2018