You are here: Home Members redaktor's Home Bitva na moravském poli

Bitva na moravském poli

Na jižní Moravě se chystá politická bitva, která může rozhodnout o dalším směřování českého státu. Bude možná méně dramatická, než slavná bitva na Moravském poli, od níž mimochodem 26. srpna uplyne 735 let, politicky osudové ale to, co se chystá v nadcházejících volbách na jižní Moravě, přesto být může.

Jak známo, sociální demokracie, která s největší pravděpodobností v nadcházejících předčasných volbách do Poslanecké sněmovny zvítězí, nasadila v Jihomoravském kraji svého předsedu Bohuslava Sobotku jako jedničku a prvního místopředsedu Michala Haška jako dvojku na stranické kandidátce.

Zatímco Hašek je představitelem stranického křídla, které jde na ruku prezidentu Miloši Zemanovi, Sobotka si od Zemana udržuje odstup.

Při nedávném hlasování o důvěře vládě Jiřího Rusnoka, kterou Zeman jmenoval bez ohledu na mínění PS, se Sobotka nakonec podvolil tlaku Haškova „zemanovského“ křídla, a stranické vedení i poslanecký klub nakonec jednomyslně podpořili Rusnokovu vládu. Poražený předseda se snažil prodat tento svůj ústupek jako taktický manévr, který donutil pravicové strany, aby souhlasily s předčasnými volbami.

Haškovské křídlo se vzápětí pokoušelo Sobotku „vystrčit“ do čela politicky sebevražedné kandidátky v Praze, ten ale tuto zřejmou past odmítl. Jenže pastí svého druhu je i „bitva na moravském poli“, kde Hašek v minulých volbách s pomocí kroužkování Sobotku přeskočil. Pokud by se mu to tentokrát povedlo znovu, bude mít prezident Zeman příležitost zamíchat při výběru příštího premiéra kartami v Haškův prospěch.

Zeman, jak známo, nejprve dvojznačně řekl, že bude jmenovat premiérem představitele vítězné strany. Spekulace o tom, co měl na mysli, zdánlivě uťal v rozhovoru pro tento deník, v němž „představitele“ definoval jako toho, koho mu vítězná strana doporučí.

ČSSD, která se už zdála být plně v Zemanově vleku, reagovala překvapivě: její předsednictvo jednomyslně schválilo Sobtoku jako stranického kandidáta na premiéra. Zdálo se, že předčasné volby přihrály Sobotkovi šanci upevnit své postavení a odpoutat stranu od Zemana, a že tudíž platí, že čím lepší bude výsledek ČSSD, tím slabší bude Zeman.

Jenže prezidentův kancléř Vratislav Mynář už surfuje na spekulační vlně, že pokud by Hašek výrazně předčil Sobotku v počtu preferenčních hlasů, přímo zvolený prezident může tento projev lidové vůle vzít v úvahu. Jinými slovy, Zeman by rozpolcené straně klidně mohl vzkázat, že pro funkci premiéra by byl vhodnější politik, který ukázal, že má autoritu nejen z moci stranického vedení, coby jednička na kandidátce, ale také od voličů, kteří ho kroužkováním vynesli na první místo.

 Vzhledem k tomu, že v podobě této volby se také rozhodne o tom, zda se z ČSSD stane prezidentská strana, která bude pomáhat Zemanovi naplňovat jeho agendu, anebo naopak strana, která rozpínavého prezidenta coby suverénní strana spíše upozadí, je nadcházející kroužkovací bitva na „moravském poli“ vskutku zásadní.

Právo, 22.8.2013