You are here: Home Members redaktor's Home Boj s terorismem jako ústavní právo?

Boj s terorismem jako ústavní právo?

Ministerstvo vnitra chce navrhnout ústavní dodatek, podle kterého by člověk, jenž se stane svědkem teroristického útoku a je legálně ozbrojen, mohl použít střelnou zbraň proti teroristům „k zajištění vnitřní bezpečnosti České republiky“.

Je prý „zcela nepochybné, že pravděpodobnost dokončení útoku se v případě aktivní a včasné obrany, byť vedené nikoliv ze strany profesionálních bezpečnostních složek státu, relativně významně snižuje.“ Bylo by zajímavé vědět, jak ke svým „zcela nepochybným závěrům“ ministerstvo došlo.

Když nově zvolený americký prezident Donald Trump během volební kampaně prohlásil, že teroristický masakr v nočním klubu v Orlandu mohl mít méně obětí, kdyby byli návštěvníci ozbrojeni, řada expertů upozornila, že snahy ozbrojených amatérů zlikvidovat útočníka mohly naopak vyústit do krveprolití ještě mnohem většího. Už proto, že v davu by nebylo jasné, kdo je terorista a kdo se ho snaží zlikvidovat.

Není také zřejmé, k čemu potřebujeme zakotvovat právo střílet na teroristy do ústavy, když už nyní platné zákony dávají legálním držitelům střelných zbraní možnost je použít při nutné obraně nebo ve stavu krajní nouze. Věříme snad soudnosti vlastních státních orgánům tak málo, že předpokládáme, že by při současné právní úpravě byl občan, jenž by zneškodnil legálně drženou zbraní teroristu, nakonec sám potrestán za nepřiměřenou obranu?

Vnitřní bezpečnost mají v moderním státu zajištovat profesionálové, nikoliv ozbrojení amatéři, popřípadě dokonce samozvané milice.  Návrh ministerstva jde ale spolu s prohlášeními prezidenta, že by se občané měli kvůli terorismu ozbrojovat, jakož i spolu s odbojnou rétorikou mnoha českých politiků proti návrhu Evropské unie omezit prodej a držení některých typů zbraní, opačným směrem. Vytváří dojem, že státu nemáme věřit a posiluje atmosféru strachu.

Návrh ministerstva neobstojí, ani pokud jde o meritum věci. I jen letmý průzkum teroristických útoků v západních zemích za poslední desetiletí totiž ukáže, že případy, kdy ozbrojený „civilista“ zlikvidoval střelnou zbraní teroristy, skoro neexistují. V Izraeli, kde se tak občas stane, je k tomu většina občanů vycvičena náročnou povinnou vojenskou službou.

Statistiky naopak ukazují, že v důsledku střelby z legálně držených zbraní nejen zahynou každý rok v západních zemích tisíce lidí, ale jsou spáchány i desítky masakrů na spoluobčanech. Lze předpovědět, že pokud se bude s požehnáním státu i u nás více lidí ozbrojovat, v konečném součtu bude zneškodněných teroristů mnohem méně než obětí z řad spoluobčanů. Jako tomu bylo například při útoku v Uherském Brodě, v němž útočník zastřelil legálně drženými zbraněmi osm lidí.

Právo, 4.1.2017