You are here: Home Members redaktor's Home Bojí se Strakovka Hradu?

Bojí se Strakovka Hradu?

Premiér Bohuslav Sobotka během poslaneckých interpelací odmítl nedávné vyjádření prezidenta Miloše Zemana v čínské státní televizi, že česká zahraniční politika je nyní „nezávislá“, protože už nepodléhá tlaku Evropské unie a USA. Upozornil suše, že se se těžko můžeme vymlouvat na tlak EU, když jsme členy EU. A že svoji politiku pochopitelně koordinujeme s ostatními členskými zeměmi NATO.

Podle Sobotky vláda sice zahraniční politiku s prezidentem koordinuje, ale nemůže jeho autonomní vyjádření korigovat, protože jeho mandát není odvozen od vlády, ale od občanů. To je ale poněkud matoucí vysvětlení prezidentovy role  ve vztahu k vládě.

Vláda může skutečně jen těžko bránit přímo volenému prezidentovi, aby na setkáních s občany i na jiných fórech vyjadřoval autonomně na různé domácí i zahraničně-politická témata svoje názory. To ale nic nemění na tom, že vláda podle ústavy za počínání ústavně neodpovědného prezidenta nese odpovědnost v situacích, kdy mluví a jedná za stát.

Vláda tedy jistě může přehlížet ta prezidentova vyjádření, která explicitně prezentuje jako svoje názory.  Něco zcela jiného ale je, když prezident, coby hlava státu tvrdí v čínské státní televizi věci, které jsou v přímém rozporu s oficiální zahraničně-politickou linií země, kterou určuje vláda. Zamést celou věc pod koberec s tím, že prezident může i v situaci, kdy reprezentuje stát, říkat „autonomně“ co chce, protože má mandát od lidu, znamená, že premiér ignoruje ústavu úplně stejně jako prezident.

Leckdo může namítnout, že vláda nemá nástroje, jak prezidenta usměrnit. Ve skutečnosti má vláda má celou řadu nástrojů, které jsou méně hrozivé než  iniciování ústavní žaloby. Kupříkladu může odmítnout schválit prezidentské cesty nebo pohrozit omezením rozpočtu Hradu.

K takovým penalizujícím opatřením by ale nejspíš vůbec nemusela sahat, kdyby prostě jednala rozhodněji. Jako první krok by stačilo, kdyby se proti těm vyjádřením a krokům prezidenta, jimiž překračuje své ústavní vymezení, oficiálně ohradila. Byla by to užitečná zpráva nejen pro českou veřejnost, ale i pro naše spojence.

Právo, 18.4.2016