You are here: Home Members redaktor's Home Bude z České televize nakonec ANOvize?

Bude z České televize nakonec ANOvize?

Žádná firma,která má o sobě slušné míněni a má dobře fungovat, to nemůže dlouho strpět: aby na jedné straně vycházely firmou draze financované publikace, kupříkladu různé variace ANO novin, a aby--na straně druhé—tuto firmu beztrestně kritizovali v těch částech společnosti, které firmě ještě nepatří, ale které chce její majitel co nejdříve jako dobře fungující  firmu řídit. To jakýmsi konkurenčním pisálkům nebo redaktorům, kteří se ohánějí přežilým pojmem veřejnoprávnosti, nemůže projít.

Ve státě, který funguje jako firma, anebo se stane divizí již firmy existující, takové jednání nemá místo.

„Veřejnost“ měla své opodstatnění v dobách, kdy ještě existovala politika a parlamentní demokracie. To ovšem, jak dnes víme, bylo v době pouhého žvanění, kdy se nemakalo, a složité společenské problémy nebylo tudíž možné expertně řešit s pomocí kouzelného „prostě to zařídíme“.

Není proto divu, že firma Agrofert, jejíž majitel se obětoval, aby udělal z českého státu dobře fungující podnik (ač, jak každý ví, by mohl raději klidně hrát tenis nebo se opalovat na Riviéře),  je rozhořčená, že Česká televize si pod rouškou veřejnoprávnosti dovoluje kritizovat údajný konflikt zájmů, v němž se prý majitel i firma ocitají, když se zároveň snaží řídit stát, který rozdává státní zakázky a řídí fiskální politiku.

Firma kvůli těmto urážlivým a  zjevně nesmyslným tvrzením podala na ČT stížnost a žádá exemplární potrestání redaktorů. Zároveň její politická pobočka ANOfert vymýšlí, jak ubrat ČT peníze.

Jedním řešením je prý snížit koncesionářské poplatky nebo poplatky odpustit lidem s nízkými příjmy. No, nekupte to! Představte si, na kolik vodňanských kuřat tak můžete ušetřit na úkor hloupých a lživých veřejnoprávních programů!

Je také prý třeba mnohem lépe dohlížet na to, jak ČT hospodaří se svým sedmimiliardovým rozpočtem. To má sice podle stávajícího zákona dělat parlamentem zvolená Rada ČT, ale proč jí důvěřovat? Kdo z jejích členů prošel školením Agrofertu? 

Nápravu lze přitom zjednat. Pokud i taková žvanírna, jako je Poslanecká sněmovna, dvakrát po sobě odmítne finanční zprávu ČT, bude možné stávající radu odvolat a najmenovat do ní kompetentní lidi s potřebnou firemní kulturou. A ti jistě nebudou jen tak tolerovat současného generálního ředitele ČT, o kterém se navíc proslýchá, že spíše než k Agrofertu má sympatie k PPF, která by možná též český stát ráda řídila, kdyby ji v tom  úspěšný a zaručeně nepolitický projekt ANOfert včas nezabránil.

Když k tomu připočteme, že na ČT se zlobí i senátor Veleba, pan prezident Zeman, mluvčí Ovčáček, jakož i třeba bývalý ministr kultury Jandák, šance, že se podaří tyto různé proudy hněvu využít k  proměně ČT v ANOvizi jsou slušné. 

Budování státu coby firmy pak bude snadnější, jakkoliv ještě stále nebude úplně vyhráno. Bude samozřejmě nutné se postarat o objektivní informování ze strany několika zbývajících NE deníků, týdeníků a soukromých televizí. Ale dobře fungující firma by si s tím snad měla poradit.

Právo, 21.3.2015