You are here: Home Members redaktor's Home Buďmě vděční za tu žvanírnu

Buďmě vděční za tu žvanírnu

Skončená poslední schůze Poslanecké sněmovny, než z voleb vzejde nová, je vhodnou příležitostí k bilancování. Média nám jistě připomenou, kolik zákonů Sněmovna přijala, kolik přijmout nestihla. Nebo kolik času který poslanec opravdu strávil prací ve Sněmovně a další „“trivia“.

V tomto bilancování by ale nemělo uniknout to podstatné. Na rozdíl od některých okolních zemí se česká PS ještě pořád chovala jako demokratické těleso. Opozice si samozřejmě stěžuje, že se nedostalo na projednání některých jejích zákonů. Viděli jsme i obstrukce a snahy zvrátit přijetí některých zákonů žalobami u Ústavního soudu.

Senát některé legislativní normy schválené PS vracel s návrhy na změny, nebo je přímo odmítl. Několikrát  svoje veto využil několikrát i prezident. Ve většině případů je PS přehlasovala, ale několikrát, zejména v případě Senátu, také nikoliv.

To vše ale k fungující demokracii, jejímž je parlament  důležitým jevištěm, patří. Horší by bylo, kdyby se v PS pracovalo tak, že vládní většina bez velké diskuze nejen válcuje opozici, ale mění i některá ze základních pravidel demokratické hry.

I u nás máme politiky, kterým by se takové prý „efektivní“ vládnutí silou líbilo. Lídr hnutí ANO Andrej Babiš kupříkladu míní, že v českém parlamentu se zbytečně „žvaní.“ Senát by nejraději zrušil, Sněmovnu „zkrouhl“ na nějakých sto poslanců. Debaty by výrazně omezil.

Což o to, práce parlamentu by jistě šlo zefektivnit a také více odclonit od různých nás často velmi silných lobbistických tlaků. Kupříkladu rozumnými úpravami toho, kdo a jak dlouho může vystupovat v rozpravách, nebo zrušením praxe, v níž pozměňovací návrhy mohou předkládat jednotliví poslanci. Tak to funguje i leckde na západ od nás.

Jinak ale buďme za tu živou, občas chaotickou „žvanírnu“ vděční. Dokonce i když zvedáme obočí nad některými opravdu „pitomými“ výstupy mnohých poslanců, měli bychom ocenit, že se vůbec mohou odehrávat. Je to i obraz naší společnosti. Horší by bylo, kdyby Sněmovna jen razítkovala vůli vítězů voleb, kteří se bez diskuze cítí povoláni vnutit zbytku společnosti svoje představy o tom, co je správné.

Právo, 18.9.2017