You are here: Home Members redaktor's Home Buzerace, fraška a lynč

Buzerace, fraška a lynč

Ministra financí Andreje Babiše pořád jen někdo obtěžuje a nedá mu klid na práci. Naposledy chtěl od ministra informace o fungování elektronické evidence tržeb a nejasných okolností, za jakých byl založen státní podnik, který EET spravuje, sněmovní kontrolní výbor.

Babiš výboru sdělil, že jeho ministerstvo má i jinou práci než jen dokola odepisovat a odpovídat na stejné dotazy. Je to prý účelově zaujaté chování vůči jeho osobě. Ba co hůř, je to buzerace.

Nejedná se bohužel jen o jednorázové ujetí ministrových nervů, protože jako buzerace a fraška se Babišovi jeví celý systém parlamentní demokracie. PS nemá evidentně na práci nic lepšího než na něj, který přišel do politiky vymýtit korupci a nastolit transparentnost, pořádat hony ohledně jeho vlastní transparentnosti.

Právě uplynul rok od památné schůze PS ke kauze Čapí hnízdo, kde Babiš musel přiznat, že o financování projektu lhal, což zdůvodnil větou, že „nechtěl ohrozit své děti, to nejcennější, co mám.“ Později tatáž PS přijala zákon, který ho donutil převést svůj majetek do svěřeneckého fondu. Nic než zlomyslný „lex Babiš“.

I poslanecké interpelace ho obtěžují a nechodí na ně. Když se Sněmovna zabývá jeho možnými daňovými úniky, Babiš se nenamáhá přijít a vše vysvětlit. Vzkáže, že považuje diskuzi o svých příjmech a daních za manipulace a lži.

 I usnesení poslanců, v němž ho vyzvali, aby do konce dubna vše vysvětlil, odmítl. Nic prý nebude zdůvodňovat. Později se rozhodl, že žádosti přeci jen vyhoví, ale v dopise premiérovi napsal, že poslanci se neoprávněně staví do role žalobců i policie. I když informace poskytne, PS ho tak jako tak zlynčuje.

Poslanci jsou prostě otravní jako mouchy, parlament je jen žvanírna. A teď ještě ke všemu dolní komora strká nos do věcí, do kterých ji nic není. Kdo se mu může divit, že chce počet poslanců zredukovat na 101 a Senát rovnou zrušit? Babiše ale iritují nejen demokratické kontrolní mechanismy doma.

Když Evropská komise nepravomocně rozhodla, že ČR má zaplatit pokutu ve výši 22 miliónů korun za to, že kromě dvou politiků z jiných stran seděl v dozorčí radě Státního zemědělského a intervenčního fondu, i  místopředseda hnutí ANO a člen představenstva Agrofertu Jaroslav Faltýnek, v době, kdy fond schválil Agrofertu dotaci ve výši 1,5 miliardy korun, Babiš to považuje za nehoráznost. EK prý nechápe, že k žádnému střetu zájmů nemohlo dojít, protože Faltýnek o udělení dotace přímo nerozhodoval.

EK je prostě stejně otravná jako Sněmovna a další kontrolní instituce, které jen pořád do něčeho strkají nos. A to prosím ještě probíhá vyšetřování kauzy Čapí hnízdo evropskou kontrolní institucí OLAF.  Je to všechno jen buzerace, fraška a lynč zásadového člověka. Po volbách si bude potřeba na takové praktiky posvítit.

Právo, 24.3.2017