You are here: Home Members redaktor's Home Být připraveni pomoci

Být připraveni pomoci

Navzdory dohodě na Ukrajině mezi prezidentem Janukovyčem a opozicí, na jejímž základě byly omezeny pravomoci prezidenta a mají být uspořádány předčasné volby,  nelze bohužel vyloučit, že dění na Ukrajině nedopadne pro prozápadně orientované síly dobře. Rusko má šachovou partii o budoucnost Ukrajiny dlouhodobě rozehranou mnohem lépe a promyšleněji než Západ, zejména pak Evropská unie.

Je proto třeba se připravit na nejhorší, tedy nadále počítat s možnostmi, jako je  krvavé rozdrcení opozice, občanská válka, rozdělení Ukrajiny, či prohlubující se chaos.

Zatímco v současné situaci jsou možnosti České republiky, jak Ukrajině pomoci, omezeny na prohlášení politiků, podporu jednotného postupu EU, či poskytování humanitární pomoci, možnost skutečně pomoct by bohužel přišla teprve v okamžiku, kdy Janukovyč, s Ruskem v zádech, opozici potlačí, nebo se Ukrajina definitivně propadne do chaosu občanské války či bezvládí.

Česká republika by se proto měla už v tomto okamžiku připravovat na krizový scénář, v němž možná až desetitisíce Ukrajinců budou prchat na Západ. Neměla by se ale na něj připravovat způsobem, o jakém pod hesly „ochrany zájmů českých občanů“ mluví už teď někteří čeští politici—tedy posilováním protiimigračních bariér a opatření.

Měli bychom si naopak vzpomenout na velké historické krize u nás, jako byl komunistický puč nebo sovětská invaze v roce 1968, po nichž západní země velkoryse nabídly domov statisícům Čechů. Pokud by Česká republika místo křečovitých obranných reakcí nabídla prchajícím Ukrajincům otevřenou náruč, bylo by to nejen humanitární gesto, ale i splátka našeho historického dluhu.

I proto by měl být v případě, že dohoda na Ukrajina opět zkrachuje, vytvořen na vládní úrovni krizový štáb, jehož existenci i náplň práce by měla posvětit Bezpečnostní rada státu. Tento štáb by měl co nejrychleji připravit srozumitelný krizový scénář, jehož součástí by měla být speciální imigrační opatření, včetně scénáře pro rychlé otevření nových utečeneckých táborů pro prchající Ukrajince a jejich následné integrace do české společnosti.

 Na využití takového krizového scénáře samozřejmě nakonec nemusí dojít, ale historie nás bohužel učí, že krize o jisté intenzitě, jakou už je nyní ta ukrajinská, skoro vždy vedou k masové emigraci. I proto by bylo namístě, aby Česko coby logická cílová destinace pro mnoho případných uprchlíků z Ukrajiny, bylo na takový scénář přinejmenším připraveno. Bylo by nanejvýš trapné a nešťastné poslouchat za několik týdnů výmluvy politiků, že jsou imigrační vlnou zaskočeni.

Právo, 22.2.2014