You are here: Home Members redaktor's Home Čeho dosáhl Sobotka

Čeho dosáhl Sobotka

Podle některých politiků a komentátorů premiér Bohuslav Sobotka souboj s Andrejem Babišem prý de facto vzdal, když přijal nominaci Ivana Pilného z ANO na funkci ministra financí. A ustoupil prý i prezidentovi Zemanovi, protože ten podmínil svůj souhlas s odvoláním Babiše mimo jiné tím, že mu Sobotka nejprve navrhne jméno nástupce.

Výsledek Sobotkovy ofenzivy se může na první pohled vskutku jevit jako dost žalostný. Požadoval po prezidentovi v souladu s ústavou bezpodmínečné a bezodkladné odvolání Babiše a po ANO nahrazení Babiše někým, kdo nebude spjat s Agrofertem.  Nakonec ale na prezidentovu neústavní podmínku přistoupil. A Ivan Pilný sice není přímo spjat s Agrofertem, ale hnutí ANO, jehož je členem, je cosi jako politická divize Agrofertu, takže to pro mnohé vyjde skoro nastejno.

Jenže Sobotka ve skutečnosti dosáhl mnohem víc, než se na první pohled zdá. Během dvou týdnů za sebou sjednotil ČSSD a zatlačil do hluboké defenzivy Zemana, který ještě před měsícem měl na část strany významný vliv. Dokonce si nyní může dovolit otevřeně říct, že ČSSD možná nasadí proti Zemanovi vlastního prezidentského kandidáta.

Navíc v šachové hře o odvolání Babiše Zeman udělal tolik špatných, ba mizerných tahů, že jeho znovuzvolení je krajně nejisté. Přitom  neutralizace scénáře, v němž by v ČR vládlo po sněmovních a prezidentských volbách duo Zeman-Babiš, byla jednou ze Sobotkových priorit.

Pokud jde o Babiše, Sobotka ho sice zcela neeliminoval, a pokud se neobjeví další kauzy, ani úplně neeliminuje. Je ale dost pravděpodobné, že preference hnutí ANO po všem, co jsme v poslední době o Babišovi slyšeli, nezůstanu nad třiceti procenty.

To je potenciálně velmi důležité, protože i kdyby hnutí ANO vyhrálo volby, ale mělo jen okolo dvacet procent, těžko sestaví většinovou vládu. Žádná z tzv. tradičních stran by do vlády s Babišem nyní nemohla jít, pokud se nechce zcela zdiskreditovat.

Nedá se tedy vůbec vyloučit, že ČSSD sice volby nevyhraje, ale Sobotka nakonec stejně skončí v čele vlády tvořené anti-babišovskou koalicíTo nevypadá jako Sobotkova porážka, jak někteří tvrdí.

Právo, 20.5.2017