You are here: Home Members redaktor's Home Česká politika otrávená novičokem

Česká politika otrávená novičokem

Česká vláda rozhodla, že vyhostí tři zaměstnance ruské ambasády v Praze. Zařadila se tak mezi patnáct zemí Evropské unie, které demonstrovaly podporu pro Velkou Británii po otravě bývalého ruského agenta Skripala a jeho dcery nervovým plynem novičokem ve Velké Británii.

Jelikož ruské zavinění nelze stoprocentně dokázat, o smyslu tohoto kroku se ještě povedou vášnivé debaty. Jisté ale je, že ČR neudělala nic „disidentského“, když ruské diplomaty spolu se zhruba polovinou zemí EU vyhostila. Stejně jako by neudělala nic disidentského, kdyby neudělala nic.

Co zase jednou činí z České republiky zcela výjimečný případ, je veřejně demonstrovaný nesoulad mezi oběma hlavami výkonné moci—premiérem a prezidentem. Premiér Babiš totiž odůvodnil rozhodnutí vyhostit tři ruské diplomaty z ČR nejen solidaritou s Velkou Británií, ale také následujícím výrokem: “Rusové překročili veškeré hranice, když řekli, že jedovatá látka mohla pocházet od nás. Je to naprostá lež, toto tvrzení odmítáme od samého začátku, kdy ho ruská strana vypustila.“

Ve zhruba stejnou dobu, kdy Babiš tato slova pronášel, ovšem prezident Miloš Zeman přijal na zámku v Lánech ministryni obrany Karlu Šlechtovou a šéfa BIS Michala Koudelku, kterému uložil, aby zpravodajská služba pátrala po tom, zda byl novičok na území ČR vyvíjen nebo skladován.

Kdyby takové pátrání bylo zadáno diskrétně vládou, bylo by to nejspíš v pořádku. Vždyť v komunistickém Československu se vyrábělo a skladovalo pod vedením Moskvy leccos. Proč si neudělat inventuru, abychom věděli, na čem jsme.

Skutečnost, že prezident nařídil toto pátrání veřejně a v naprostém, rozporu s tím, co prohlásil Babiš, jakož i načasování jeho žádosti, je ovšem skandální. Nejenže česká zahraniční politika zase jednou vypadá jako schizofrenik zralý na ústavní léčbu, ale v daném kontextu se prezidentův čin jeví ze všeho nejvíc jako jakási úlitba Moskvě v kontrastu s rozhodnutím vlády, která je zodpovědná podle Ústavy za zahraniční politiku.

Nešlo mu tedy asi opravdu o nic jiného, než o veřejně projevenou „subverzi“ vládního rozhodnutí vyhostit ruské diplomaty. Budeme s napětím sledovat, co na to premiér Babiš a co parlament.

Právo, 28. 3.2018