You are here: Home Members redaktor's Home Česká strana sociálně oportunistická?

Česká strana sociálně oportunistická?

V sociální demokracii se pod tlakem rozhodování, zda podpořit či nepodpořit vládu Jiřího Rusnoka, kterou si bez ohledu na mínění Poslanecké sněmovny stvořil  prezident Zeman, zároveň rozhoduje, zda se z ní stane,  obrazně řečeno, Česká strana sociálně zemanovská,  tedy jakási ČSSZ.

Rozdíl mezi tím, co reprezentuje v názvu ČSSD slovo „demokratická“, a tím, co reprezentuje slovo „zemanovská“ v zatím jen fiktivním označení ČSSZ, a co už dnes reprezentuje v názvu SPOZ, se přitom začíná jevit jako docela vážný. Lidé z okolí prezidenta, kteří, i s pomocí své „páté kolony“ ve straně, postupně ČSSD dobývají, se moc neobtěžují pravidly parlamentarismu.

Vládnou prý pro lid, který si většinově nepřeje návrat pravice k moci. Co na tom, že s „lidovými“ vládami i vůdci, pro které byl parlament jen stafáž, jsme udělali v minulosti ty nejhorší zkušenosti.

Podle prvního místopředsedy  ČSSD Michala Haška je volba mezi  podporou a odmítnutím prezidentské vlády volbou mezi levicovým Zemanem a pravicovým Kalouskem. Zní to nesmiřitelně, skoro jako nějaký „třídní boj“.  Až na to, že v podání Haška a jeho mocensky neobyčejně ohebných hejtmanských  kolegů, s nimiž teď volá po podpoře Rusnoka, se  tato „ideovost“ jeví jako fraška.

I kdyby se Hašek  a další nově zrození „zemanovci“ v ČSSD tisíckrát zaklínali levicovými idejemi, z jejich jednání vyčuhuje jen mocenský oportunismus, kterým ostatně dost připomínají „hochy“ stejné generace  z ODS, kteří už přivedli totální bezzásadovostí svou stranu ke krachu.

Hašek též soudí, že je třeba si pěstovat v podobě SPOZ koaličního partnera. Jinak může ČSSD po volbách opět marně hledat do koalice nějaké „marťany“. Jenže v politické partii, tak jak je prezidentem rozehrána, si v případě schválení vlády, v níž za nitky tahají lidé z prezidentovy neparlamentní SPOZ, nevypěstuje ČSSD partnera , ale monstrum, které ji začne požírat zvenku i zevnitř.

Navíc ČSSD a SPOZ budou i v případné koalici nejspíš potřebovat  komunisty. Jak se asi nejhlasitější antikomunista ve vedení ČSSD zachová, až prezident a jeho postkomunistická SPOZ řeknou, že je třeba přibrat komunisty do party? Nejspíš docela.., inu „haškovsky“.

Jestliže nakonec  pod  tlakem „haškovců“ předseda Bohuslav Sobotka a jeho spojenci ve straně Rusnokovu vládu podpoří, přičemž budou oportunisticky doufat, že rozlité mléko za ně vylíže dostatečným počtem hlasů proti vládě bývalá vládní pravice, podepíšou nejspíš politický ortel smrti nad sebou i nad projektem modernější ČSSD.  

Sobotka sice tvrdí, že pokud vláda dostane důvěru, zvýší to šance na vyvolání předčasných voleb, protože pravicovým stranám pak nezbude, než podpořit  rozpuštění Sněmovny, jenže proč by mělo Haškovo křídlo, které podporuje Rusnokovu vládu  jako nástroj převzetí moci v ČSSD, předčasné volby pak chtít? To samé platí o KSČM, která se vždy lépe dohodne s postkomunistickou  „ČSSZ“, než s ČSSD.

Pokud chce Sobotka  zachránit polticky sebe a nepohřbít nás na léta  projekt modernější sociální demokracie, měl by jednoznačně říct, že on a jeho zastánci  ve straně „prezidentskou“ vládu SPOZ nepodpoří. Ať si pak vedení SPOZ, jak vyhrožuje, klidně na tohoto prý bezvýznamného politika podá žalobu za pomluvy,  a ať Hašek a spol. organizují proti nedisciplinovanému předsedovi vnitrostranický puč. Ani jim, ani neloajálnímu Haškovi by tuto vládu dopřát neměl. Jde totiž o mnohem víc než o tuto vládu.

Právo, 5.8.2013