You are here: Home Members redaktor's Home Čestně o uprchlících

Čestně o uprchlících

Když už se většina české politické scény odmítá zapojit do řešení uprchlické krize, bylo by čestnější přestat tak činit s pomocí zástupných a licoměrných argumentů. Zde je jejich stručný přehled.

Česká republika preferuje pomáhat v zemích, odkud uprchlíci přicházejí.Takové pomoci je jistě zapotřebí, ale je to věc dlouhodobá, která nijak neřeší otázku desetitisíců uprchlíků, kteří už do Evropy dorazili. Navíc se českých politiků lze zeptat, jak právě oni hodlají zastavit exodus uprchlíků ze zemí, kde se válčí, nebo ze zemí natolik rozvrácených, že v nich v současnosti v podstatě není s kým spolupracovat v oblasti humanitární pomoci, a ani tam nelze uprchlíky vracet.

ČR nechce uprchlické kvóty, preferuje princip dobrovolnosti. Aby byl takový argument věrohodný, museli by nám čeští politici sdělit, kolik uprchlíků, kteří už jsou na jihu Evropy nebo v utečeneckých táborech v krizových oblastech mimo Evropu , naše země tedy dobrovolně přijme. Když kvóty odmítáme, říkáme de facto, ať se místo nás v rámci EU o uprchlíky postarají jiné země, což jsou mimo jiné právě ty země, které štědře financují evropské fondy, o něž tolik usilujeme.

Kvóty prý nic neřeší, protože uprchlíci mohou v rámci Schengenu odejít jinam. To jistě dobře vědí i země, kam by nakonec většina uprchlíků směřovala. Přesto tyto země, jako je Německo, kvóty převážně podporují. Jejich hlavním cílem je totiž pomoct přetíženému jižnímu křídlu EU se starostí o uprchlíky v prví fázi jejich pobytu—od vyřízení dokumentů, až po slušné ubytování. Solidarita se zbytkem EU je i smyslem kvót pro příjem uprchlíků z táborů v krizových oblastech.

Mezi uprchlíky mohou být teroristé a ekonomičtí přistěhovalci. Ano, mohou, a i proto je neodpovědné nechat jejich příjem a s ním související „lustraci“ jen na několika totálně přetížených zemích na jihu Evropy. Smyslem kvót je totiž nejen pomoc potřebným uprchlíkům v první fázi jejich pobytu v EU, ale také jejich překontrolování orgány zemí, které je na základě kvót přijmou. Právě současná  chaotická situace nahrává ekonomické emigraci i průniku teroristů do EU.

 O uprchlíky by se měly postarat bývalé koloniální mocnosti. Je nesolidární se odpovědnosti za současnou kalamitu zbavovat poukazy na historii, protože do rodiny EU každá země vstoupila s nějakou historií, a ostatní země se tak vědomě rozhodly sdílet i její možné důsledky. Navíc bychom si měli zamést před vlastním prahem. Historie u nás nezačala po roce 1989. Československo v rámci sovětského bloku po desetiletí aktivně podporovalo diktátorské režimy v Libyi, Sýrii a Iráku, jejichž zhroucení, které zdaleka nezavinily jen nedávné západní intervence, je  jedním ze zdrojů současné uprchlické vlny.

Právo, 1.6.2015