You are here: Home Members redaktor's Home Čím je KSČM užitečná

Čím je KSČM užitečná

Před víkendovým sjezdem Komunistické strany Čech a Moravy napsal předseda jejího poslaneckého klubu Pavel Kováčik, že sjezd se bude mimo jiné zamýšlet nad dalším směřováním strany. Ta je ale podle něj v dobré kondici.

Má pravdu. Už proto, že pro její předáky je dnešní KSČM v podstatě firma. Důležité je, že se straně daří držet volební výsledky nad deseti procenty a inkasovat za vyhraná křesla v  zastupitelských sborech nemalé příspěvky od státu. Svým hlavním akcionářům KSČM tak vydělává slušné peníze a svým voličům zaručuje, že budou mít hlas v Poslanecké sněmovně.

Hlas už to přitom dávno není radikálně levicový, a vůbec už ne „internacionalisticky“ revoluční.  ádné významné spojence. Současná KSČM je protestní strana „v mezích zákona“, čemuž odpovídá i její program. 

Tou částí populace, na kterou míří, dnes nehýbají levicově revoluční ambice, ale strach z celé řady jevů—od ekonomické globalizace až po migraci. Spojuje jí defenzivní nacionalismus. A přetrvává v ní nedůvěra k západním demokraciím, zejména USA, jakož i obdiv k vládě silné ruky, kterou momentálně ztělesňují Rusko a Čína.

S protestní, nikoliv však revoluční KSČM, která se profiluje jako nacionálně-konzervativní strana se silným sociálním akcentem, a je dnes de facto stabilní součástí establishmentu, mohou být spokojeni i politici ostatních velkých stran. V  této podobě plní užitečnou sanitární funkci, protože na sebe stahuje hlasy nespokojenců, které by jinak získali pravicoví extrémisté.

Pro demokraty sice může být nepříjemné mít na očích politický skanzen, jehož část dodnes vyzařuje nostalgii po diktátorské minulosti a odmítá se za ní omluvit. Na druhou stranu je ale tento skanzen pro demokracii méně nebezpečný, než by byla silná fašizující strana mladých radikálů, kupříkladu po vzoru maďarského Jobbiku.

Právo, 14.5.2016