You are here: Home Members redaktor's Home Čím měří prezident extremistům

Čím měří prezident extremistům

Ve svém prvním inauguračním projevu v roce 2013 se prezident Miloš Zeman vymezil proti neonacistům, které přiřadil k ostrovům negativní deviace, s nimiž prý hodlá bojovat. Jeho návrat k tomuto slibu v inauguračním projevu před několika týdny ale leckoho překvapil.

Vždyť ve svém předvolebním tažení vsadil na dobré vztahy s hnutím Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury. To někteří vysocí čeští ústavní činitelé, jako je ministr spravedlnosti nebo předseda Ústavního soudu, otevřeně  označili za fašistické, zatímco v některých západních médiích píšou rovnou o neonacistech.

Zeman navštívil sjezd SPD a dával najevo, že s Okamurou má dobré vztahy. Prý je pojí shoda na některých programových bodech. Nebránil se ani myšlence, že by se o SPD mohla opřít vláda Andreje Babiše.

Vyplatilo se. Podle analýz prezidentských voleb právě Okamurovi voliči v druhém kole výrazně přispěli ke znovuzvolení Zemana. Okamura pak vše podtrhl i účastí na oslavách Zemanova volebního vítězství, po nichž některým médiím dojatě prozradil, že si s prezidentem začal tykat.

Zdálo se, že se zrodilo nové přátelství. Když Zeman mluvil v inauguračním projevu o tom, jak dál hodlá bojovat proti neonacistům a jim podobných, pustil se do marginální Dělnické strany sociální spravedlnosti, která dnes v lecčems zní mírněji než SPD.

Nyní je ale namlouvání mezi hlavou státu a SPD, zdá se, u konce. Nikoliv ale kvůli tomu, že by Zeman prozřel a začal proti pravicovému extrémismu skutečně bojovat, ale proto, že si SPD dovolila podpořit návrh zákona, podle kterého by měl mít prezidentův kancléř nejpřísnější bezpečnostní prověrku, což by mělo přímý dopad na kancléře Vratislava Mynáře, který prověrku nezískal.

Pana prezidenta takový nedostatek loajality prý „nebaví“. Vždyť Okamurovi prý projevil svoje sympatie! Dokud svoje stanovisko nezmění, sympatie nebudou.

 Víme, že Zeman je na nedostatek loajality citlivý, ale přesto se nelze ubránit dojmu, že jde jen o záminku. SPD už koneckonců nepotřebuje, a zdá se, že bez Okamury si nakonec  v koalici s ČSSD, podporované komunisty, vystačí i prezidentův chráněnec Babiš.

Právo, 26.3.2018