You are here: Home Members redaktor's Home Čínská bajka jako fraška

Čínská bajka jako fraška

Prezident Miloš Zeman nám v posledních pěti letech vyprávěl pěknou čínskou bajku. Naše země se v ní měla stát základnou pro čínské investice v celé Evropě, možná dokonce dílkem nové „hedvábné stezky“.  A důležitou roli v tom měla hrát evropská divize čínské investiční skupiny CEFC.

Ta začala v České republice leccos nakupovat, včetně fotbalové Slavie, a prezidentovi blízký  Jaroslav Tvrdík se  dokonce stal jejím evropským zástupcem. Její předseda Jie Ťien-ming se pro změnu stal čestným poradcem na Hradě. To vše navzdory dosti nejasnému pozadí CEFC.

Bajka pokračovala v podobě pompézních cest prezidenta Zemana do Číny, jakož i v podobě pompézní návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze. Není přesně známo, jak ze Zemanových cest do Číny profitovali čeští soukromí podnikatelé, které vozil s sebou. Jisté ale je, že pokud jde o čínské investice u nás, zůstala Čína navzdory akvizicím CEFC na chvostu zemí, které u nás investují.

Bajka se zašmodrchala ještě více, když byl CEFC obviněn z korupce v Africe americkými úřady. U nás začaly panovat pochybnosti o solventnosti CEFC, a nakonec zmizel Jie Ťien-ming. Podle různých zpráv byl prý v Číně zadržen kvůli podezřením z korupce.

Ačkoliv by si jeden mohl myslet, že na Hradě mají na poradce českého prezidenta nebo další manažéry CEFC alespoň telefonní číslo, Hrad není schopen už několik týdnů říct, co se s CEFC děje, ani kam zmizel Zemanův poradce.

Poté, co některé české firmy začaly po týdnech nejistoty vycouvávat z dohod s CEFC, vypravilo se před pár dny do Číny trio ve složení Tvrdík, kancléř Vratislav Mynář a Zemanův poradce Martin Nejedlý. Prý jeli zjišťovat (za státní peníze?) jak na tom CEFC opravdu je. A také hledat Jie Ťien-minga. Bajka se nám před očima mění ve frašku.

Leckdo možná čekal, že se k celé věci vyjádří prezident Zeman v pravidelném pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov. Ale nevyjádřil. Úslužný Jaroslav Soukup mu otázku ohledně kauzy CEFC ani nepoložil. Prezident asi nemá pro svou bajku žádné pěkné pokračování, a ve frašce se mu hrát nechce.

Právo, 17.3.2018