You are here: Home Members redaktor's Home Co bude s vládou po říjnových volbách?

Co bude s vládou po říjnových volbách?

Sociální demokraté nemají necelé tři měsíce po vstupu do vládní koalice s hnutím ANO mnoho důvodů jásat. Koaliční závazek zrušit třídenní karenční lhůtu odmítají někteří jeho poslanci, ač sám šéf ANO Andrej Babiš koaliční dohodu v tomto bodě chtěl respektovat. Nechtěl ale zákon o  sociálním bydlení v podobě, který byl původně součástí koaliční smlouvy, místo odpovědnosti státu navrhuje dotace na sociální bydlení přímo obcím.

Navíc ohrožuje koaliční smlouvu i tím, že oznamuje, že ministrem zahraničí se nestane Miroslav Poche, nominovaný a nadále oficiálně podporovaný ČSSD, ač koaliční dohoda dává oběma vládním stranám právo nominovat svoje ministry.

Babiš nejedná v rukavičkách ani s komunisty, kteří vznik menšinové vlády umožnili, a bez jejichž podpory může padnout. Tvrdě odmítá, že by měli ovlivňovat vládní politiku, zejména tu zahraniční. A  dotkl se jich bezpochyby i svým nedávným vyjádřením, že KSČ měla být zakázána hned v roce 1989.

Co Babiš tímto nevstřícným chováním ke stranám, na nichž závisí další existence jeho vlády, sleduje? Jedna možná odpověď zní, že se pokouší v očích veřejnosti vytvořit dojem, že je ve vládě naprostým pánem a testuje, kam až může zajít.

Druhá zní, že by mu příliš nevadil ani pád koaliční vlády.  Výsledky komunálních a  senátních voleb mu mohou napovědět, zda taková varianta dává smysl.

Nejenže bude zřejmější, jak si stojí političtí konkurenti ANO, ale byl by to i způsob, jak odvést pozornost od problémů hnutí ANO, pokud pro něj komunální volby nedopadnou, jak se předpokládá,  tak dobře jako v roce 2014. Pokud by převážila interpretace, že jde vlastně o porážku, potřebuje Babiš volné ruce, aby přešel do protiofenzívy.

Situaci okolo Pocheho i dalších koaličních závazků tedy možná vyhrotil úmyslně, protože ví, že ČSSD za jistých okolností nezbude nic jiného, než na ANO tlačit vyvoláním vládní krize. A pokud ČSSD nakonec ustoupí, bude Babiš pro změnu vědět, že může dál vládnout bez toho, aby se na mínění zdecimované a ponížené ČSSD příliš ohlížel.

Když probíhala jednání o sestavení vlády, několikrát naznačil, že by se mohly konat předčasné volby do Sněmovny společně s volbami do Evropského parlamentu. Vzhledem k tomu, že jeho vládnutí zatím nese rysy nepřetržité volební kampaně, a že už ohlašuje, že se osobně s tématem migrace postaví i do čela kampaně ANO před eurovolbami, nezdá se, že by tuto možnost zcela zavrhl.

Právo, 13.9.2018