You are here: Home Members redaktor's Home Co čeká ČSSD

Co čeká ČSSD

S některými důvody, kvůli kterým sociální demokracie jasně prohrála v krajských volbách i v prvním kole voleb do jedné třetiny senátních obvodů, strana nic nenadělá. Kupříkladu s tím, že si lidé po osmi letech její vlády v krajích mohli vskutku přát změnu, jak to naznačil předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

ČSSD by naopak mohla něco udělat s tím, že politici ČSSD zatím prohrávají souboj s Andrejem Babišem o intepretaci toho, kdo je strůjcem  úspěchů současné vlády. Ostatní důvody se ale bohužel týkají  už jen samotné ČSSD.

Lze začít tím, že po minulých komunálních volbách se evidentně vůbec nepoučila z faktu, že prohrála s ANO ve všech velkých městech a u mladších vzdělanějších voličů. Dál nabízela především jistoty a bezpečí svému tradičnímu elektorátu—tedy postarším lidem v na venkově a v malých městech.

K četným výzvám současného světa, včetně migrace a evropské integrace, se stavěla opatrně, konzervativně či populisticky.  Jenže v populismu a konejšení ustrašených na Babiše nemůže stačit.

Minulé výzvy, aby se ČSSD pokusila „rozkročit“ o liberálně levicovou agendu, a oslovit tak generaci mladších lidí ve velkých městech, zapadly. Prý by tak mohla ztratit svoje tradiční voliče, a navíc je situace uvnitř strany  je v tomto směru komplikovaná. Proti nesmělým modernizačním snahám Sobotky stojí zemanovské křídlo a tradiční straničtí funkcionáři.

Už druhé volby v řadě ale ukázaly, že „tradiční“ elektorát ČSSD se tenčí--a spolu s ním volební výsledky. A nyní i něco navíc: kromě strany jsou hlavními poraženými právě politici, kteří symbolizují vše, kvůli čemu ČSSD stále více odmítají mladší lidé.

Shodou okolností jsou to někteří čelní oponenti Sobotky, kteří se i v těchto volbách nejvíc snažili soutěžit s Babišem a krajní pravicí i levicí v populismu—kupříkladu krajští lídři Michal Hašek a  Jaroslav Foldyna. Dobře to nevypadá ani se senátorem Zdeňkem Škromachem. Tito politici, zdá se, už nezabírají ani na tradiční voliče ČSSD.

Pokud neúspěch ve volbách nepovede k pádu Sobotky, tato další prohra by tak mohla být pro ČSSD možná poslední příležitostí, jak se stranou konečně něco udělat. Jinak postupně zmizí stejně, jako se vytrácejí generace lidí, kterým dosud sloužila.

Právo, 10.10.2016