You are here: Home Members redaktor's Home Co čekat od podzimních voleb

Co čekat od podzimních voleb

Podzimní volby do krajských zastupitelstev a Senátu mohou destabilizovat už beztak nestabilní stabilní českou politickou scénu. Vládní koalice občanských demokratů, TOP 09 a uskupení LIDEM má nyní v Poslanecké sněmovně jen těsnou většinu, ačkoliv vládní koalice původně po volbách v roce 2010 začínala s pohodlnou většinou 118 hlasů. Eroze vládních řad se zdá být setrvalým procesem, k němuž přispívají různé politické krize.

Podzimní volby mohou další takovou krizi v řadách vládní koalice způsobit, ale mohou také , v závislosti na výsledcích, destabilizovat opoziční strany, zejména sociální demokracii. Pokud jde o volby do krajských zastupitelstev, vládní strany mohou jen získat, a nezdá se tedy, že jejich neúspěch v těchto volbách by musel nutně způsobit politickou krizi.

Jistým problémem je pro ně  paradoxně korupční kauza bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha. Před tím, než vypukla, se zdálo být jisté, že vzhledem k vysoké nepopularitě vládních reforem i vlády ČSSD snadno obhájí vítězství ve všech třinácti krajích, kde momentálně vládne. Ačkoliv by takový výsledek jistě zvýšil nervozitu ve vládním táboře, zároveň by ho bylo možné interpretovat jako nutnou daň za nepopulární reformy.  

Rathova kauza ale ČSSD poškodila, její preference poklesly, a od stran vládní koalice tedy mnozí očekávají, že z této situace bude profitovat.  Pokud by nakonec ČSSD voliči nebyla potrestána alespoň v podobě ztráty některých krajů, byl by to zjevný neúspěch stran vládní koalice. Hodně také bude záležet na tom, ke komu by se v případě částečného neúspěchu ČSSD její preference přelily. Je totiž možné, že z problémů ČSSD nakonec nemusí těžit vládní strany, ale komunisti.

Důležité budou výsledky krajských voleb zejména pro ODS, která v krajích před porážkou v roce 2008 dominovala. Tehdy ztratila nejen posty všech svých hejtmanů, ale z celkového počtu 675 mandátů v krajských zastupitelstvech přišla o 111 ve srovnání s předešlým obdobím. Po volbách v roce 2008 zůstalo ODS jen 180 mandátů, o sto méně, než kolik celkově získala ČSSD, která si v minulých volbách polepšila o 175 mandátů.

 Komunistická strana získala v minulých volbách 114 křesel v krajských zastupitelstvích, lidovci 56. Pro ODS tedy bude důležité nejen vyhrát alespoň v některém z krajů, ale hlavně neztratit další mandáty. To ovšem může být obtížné, protože zatímco ve světle současných problémů ČSSD může ODS získat nějaké mandáty na její úkor, dá se předpokládat, že si celkově polepší KSČM i lidovci, navíc nyní bude v krajských volbách poprvé soutěžit TOP 09. Jistých úspěchů mohou dosáhnout i Strana práv občanů – zemanovci a LEV 21 Jiřího Paroubka.

 Jinými slovy, může se stát, že sice skončí naprostá nadvláda ČSSD v krajích s výjimkou Prahy, kde se bude volit až za dva roky, a že konkrétně ODS dokonce může získat zpět například Středočeský kraj, ale ODS celkově ztratí další mandáty v krajských zastupitelstvích. To může ve straně vyvolat nervozitu.

 V ČSSD by měla podobný porážka v několika krajích. Zatímco nikdo ve straně realisticky nečeká, že by byla schopná obhájit vítězství ve všech krajích, ztráta více než tří nebo čtyř krajů by asi byla při současné nepopularitě vlády viděna jako porážka. Navíc je otázka, zda, a pokud ano kolik, ČSSD ztratí mandátů v krajských zastupitelstvech. Pro ČSSD přitom může být politicky citlivá nejen ztráta mandátů ve prospěch vládních stran, ale i ve prospěch KSČM.

 Pokud jde o volby do Senátu, je ČSSD v mnohem lepší situaci. Obhajuje jen šest mandátů, a je tedy realistické očekávat, že si v Senátu dále polepší. Bude pro ni zejména důležité, aby byla schopna nahradit odchod dvou svých senátorů k SPOZ, což ji stálo absolutní většinu v horní komoře.

 ODS bude v mnohem horší situaci, protože musí obhájit 14 křesel. Dá se tudíž argumentovat, že senátní volby pro ni mohou být politicky mnohem nebezpečnější než volby krajské. Zatímco v krajských volbách může ODS v podstatě především získat, ve volbách do Senátu, zdá se, může jen ztratit. Na situaci ve straně bude mít velký vliv, jak velká ztráta ODS bude. Pokud by ODS obhájila například jen polovinu ze 14 křesel, docela jistě to vyvolá ve straně silné pnutí.

 Krajské i senátní volby budou důležité také pro lidovce. Ukáží, zda s touto stranou, která propadla v minulých volbách do Poslanecké sněmovny, je třeba do budoucnosti ještě počítat. Lidovci mají docela dobrou šanci si polepšit, pokud jde o počet mandát v krajských zastupitelstvech. Zejména v krajích se silnou základnou věřících, tedy ve Zlínském kraji, Jihomoravském kraji a  kraji Vysočina, si mohou polepšit na úkor ČSSD.

 Problematičtější může pro lidovce být obhajoba tří z jejich současných šesti mandát v Senátu. Jakákoliv ztráta by je do budoucnosti poškodila. To samé platí o koalici TOP 09-STAN, která také musí obhájit tři senátní křesla. Volby budou nejen testem tohoto relativně nového politického projektu jako takového, ale také testem soudržnosti spojenectví TOP 09 a starostů.

 Parlamentní magazín, září 2012