You are here: Home Members redaktor's Home Co chybí ve zprávě Sobotky sjezdu

Co chybí ve zprávě Sobotky sjezdu

Předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka má pravdu, když ve své zprávě delegátům nastávajícího sjezdu ČSSD připomíná coby neobyčejný stranický „průšvih“ lánský puč proti sobě po volbách na podzim roku 2013. A také když kritizuje Michala Haška za budování paralelního mocenského centra v ČSSD a prezidenta Miloše Zemana za poškozování strany od roku 2003, kdy neuspěl v prezidentské volbě.

Má jistě kus pravdy i v tom, když upozorňuje, že za skutečnost, že ČSSD volilo v minulých sněmovních volbách jen něco přes 20 procent lidí, může kromě chyb v kampani také vnitrostranická opozice a neblahý vliv Zemana a jeho Strany práv občanů-zemanovci.

Potíž se Sobotkovou zprávou je v tom, že pokud se chce ČSSD opět stát stranou, která bude dosahovat na výsledky nad 30 procent hlasů, nevystačí si jen s kritikou, popřípadě reálným potlačením vnitrostranické opozice. Ačkoliv je nepochybné, že sváry Sobotkova a Haškova prozemanovského křídla ČSSD poškodily, a že stranu poškodil i sám Zeman, důvody pro opakované nevalné volební výsledky ČSSD jsou hlubší.

Je zejména třeba analyzovat, proč ČSSD neboduje téměř vůbec u mladších voličů a proč se, jak ukazují i výsledky komunálních voleb z podzimu 2014, stává stranou malých měst a venkova. Vnitrostranické sváry k tomu jistě přispívají, ale nemohou zdaleka za všechno.

Důležitější je ale neblahý obraz ČSSD coby v podstatě staromilské strany, která funguje jako jakási obdoba odborové organizace pro sociálně slabší. Sobotka doufá, že když ČSSD bude dobře vládnout a „řešit problémy země“, prokletí nepřesvědčivých volebních výsledků zlomí. A může mít částečně pravdu.

Měl by si ale zároveň položit otázku, co je hlavní příčinou skutečnosti, že zatímco všude na Západě jsou strany demokratické levice spojeny s mladšími voliči a mají bašty ve velkých městech (zatímco konzervativní pravice skóruje u méně vzdělaných starších voličů na venkově a v malých městech), u nás je to přesně naopak.

Odpovědí může být řada, ale ta principiální, zní, že ČSSD je vnímána oním typem voličů, kteří na Západě podporují levici, jako v podstatě konzervativní strana, která se důsledně vyhýbá diskuzím „globálnějšího“ charakteru a tématům generovaným tzv. kulturní levicí. Strana se dokonce prostřednictvím některých lidí ze svého mozkového trustu agresivně vymezuje proti každému, kdo jen zmíní pojem „modernizace“.

Vnitrostranická situace, kterou řeší ve své zprávě Sobotka, samozřejmě k obrazu ČSSD coby v podstatě konzervativní postkomunistické levice přispívá, protože Hašek a spol. jsou čistí technologové moci bez idejí, zatímco prezident Zeman je ztělesněním pro mladou generaci nepřijatelného postkomunistického étosu, v němž je navíc levice jen instrumentálním pojmem bez reálného obsahu.

Jenže voličům, které by ČSD měla potenciálně začít odlovovat, pokud se chce odrazit od dna, nemusí symbolika personální očisty v ČSSD stačit. Budou nepochybně čekat i na nové ideje a nápady. A ty z ČSSD, ani konkrétně ze zprávy jejího předsedy sjezdu, zatím nezaznívají.