You are here: Home Members redaktor's Home Co hoši z Úsvitu nevědí

Co hoši z Úsvitu nevědí

Poslanci za hnutí Úsvit se rozhodli navzdory odporu lídra Tomio Okamury přetvořit hnutí v novou „otevřenou“ stranu, nejlépe po vzoru Národní fronty Mariny Le Penové. Nová strana by chtěla chránit národní hodnoty i zájmy a chtěla by být součástí integrace eurorealistických stran.

Rebelové hodně riskují. „Násilné převzetí“ existujícího populistického hnutí, které až dosud bylo organizováno okolo charismatické osobnosti na vůdcovském principu, je o poznání složitější, než přetvořit nebo bez následků rozštěpit klasickou politickou stranu, jejíž ideje a struktury nejsou personifikované.

Úsvit byl až dosud hnutím Tomio Okamury. Vše se v něm točilo okolo jeho osobního charismatu a jeho názorů. Ta část veřejnosti, která hnutí volila, podporovala Okamuru, nikoliv neznámé lidi, kteří se na vůdce „nabalili“.

Pokud měli pánové a dámy kandidující za Úsvit nějaké vlastní politické ambice, „vlezli“ do špatné strany. Jestliže nyní tito politici zvolení pod křídly Okamury začnou dělat svoji vlastní politiku--pod novou značkou a nejspíš bez Okamury--nedopadne to pro ně dobře.

Veřejnost si je dobře vědomá, že bez Okamury by politicky neexistovali. Jejich revoltu bude vidět jako politickou krádež.

Podobně na tom byly, jak si mnozí vzpomenou, také Věci veřejné. Když se nakonec rozštěpily a Karolína Peake založila novou stranu, skončil tento politický pohrobek VV zákonitým fiaskem. Už proto je docela ironické, že vynořující se následník Okamurova Úsvitu chce spolupracovat právě s VV, které samy byly obětí podobných politických machinací.

Jelikož v české parlamentní politice máme ještě jedno populistické hnutí, ANO, které je též organizováno okolo charismatického vůdce, sluší se zmínit i ono. Už proto, že po jeho nadcházejícím sjezdu mohou mít někteří jeho politici, kteří se do politiky vyvezli na Babišových zádech, podobné choutky jako Okamurův dosavadní politický kompars.

Dopadli by nejspíš stejně neslavně, jako dopadnou rebelové z Úsvitu. ANO je Babišova sekta a úspěch či neúspěch, ba samotná existence hnutí, stojí a padá s tímto charismatickým vůdcem.

 Známé přísloví praví, že „kdo chce s vlky žíti, musí s nimi výti“. Když chce někdo přesvědčit ostatní, že dokáže přetvořit vlčí smečku v mírumilovné ovčí stádo, obvykle nepochodí. Zvlášť když alfa-samec smečky dál číhá za bukem. A v případě Úsvitu už Okamura jasně naznačil, že se nehodlá vzdát bez boje.

Právo, 11.2.2015