You are here: Home Members redaktor's Home Co je příčinou masové migrace

Co je příčinou masové migrace

Premiér Bohuslav Sobotka se v jinak vyváženém, dalo by se říci státnickém rozhovoru převážně na téma migrace (Právo, 23.8.2016) dopustil jistého zjednodušení, když řekl, že „uprchlická vlna je důsledkem řádění islamistů ve velkých oblastech Sýrie a Iráku.“ Jelikož řešení současné migrační kalamity nebude možné bez toho, že by evropští politici přesně pojmenovali její důvody, je na místě Sobotkova slova, která možná byla jen nechtěnou zkratkou, doplnit.

Začít lze tím, že několik miliónů uprchlíků, kteří dodnes tvoří většinu syrských uprchlíků v utečeneckých táborech v okolních zemích, opustilo Sýrii už před vznikem Islámského státu v důsledku občanské války, v níž se zejména režim prezidenta Bašára al-Asada uchýlil k brutálním metodám boje s opozicí. Kdo si chce důvody tehdejší uprchlické vlny připomenout, může se podívat na současné záběry z Aleppa, v němž vládní jednotky s ruskou leteckou podporou používají podobné metody vůči civilnímu obyvatelstvu.

Tato fakta je nutné si připomínat, protože jinak můžeme podlehnout klamnému přesvědčení, že uprchlická vlna skončí porážkou IS. Ve skutečnosti se milióny lidí nebudou ochotny vrátit do svých domovů, dokud bude Asadův režim u moci. A je také zřejmé, že tuto „proměnou“ v celé rovnici se nepodaří vyřešit bez nějaké dohody s Ruskem.

Důvodem uprchlické vlny jsou i tzv. zhroucené státy, přičemž islamisté v nich nemusejí vždy nutně být hlavním problémem. Jde spíš o to, že v zemích, jako je Libye, Somálsko a v částech Iráku, Mali nebo dokonce Nigérie přestala fungovat jakákoliv státní správa, což nejen vystavuje místní obrovským bezpečnostním rizikům, ale i ekonomickému strádání. V některých z těchto zemích k tomu došlo kvůli nepovedeným západním intervencím, v jiných kvůli občanským válkám, které možná včasné intervence mezinárodního společenství mohly naopak ukončit.

Dalším důvodem masové uprchlické vlny je prostě bída a zaostalost—paradoxně  v kombinaci se šířením moderních komunikačních prostředků i v chudých zemích. Lidé tam žijící dnes mají v podobě televize a internetu mnohem jasnější představu o obrovských ekonomických rozdílech mezi svými zeměmi a Západem, a vědí zásluhou těchto prostředků také o nejrůznějších způsobech, jak se—zejména přes teritoria zhroucených států—dostávat do Evropy.

Když tedy i naši politici tvrdí, že masovou migraci je třeba začít řešit ve zdrojových zemích, nebude stačit mluvit jen o islamistickém teroru, před nímž, zejména před IS, mnoho lidí také prchá. Řešení bude muset být komplexnější. Jisté je, že se problém nevyřeší jen stavbou zdí a plotů kolem bohaté EU.

Právo, 24.8.2016