You are here: Home Members redaktor's Home Co může vláda bez důvěry

Co může vláda bez důvěry

Jedním ze scénářů povolebního vývoje jsou i tři neúspěšné pokusy vytvořit vládu, která by získala důvěru Sněmovny. Převažuje sice názor, že nějaká vláda s podporou PS nakonec vznikne, protože s  každým neúspěšným pokusem o vytvoření vlády poroste tlak na „státotvornost“.

Málokdo si přitom ale klade otázku, zda Andrej Babiš skutečně v současné politické konstelaci o vládu s důvěrou PS vůbec stojí. I bez důvěry, může být premiérem poměrně dlouho—zejména s pomocí prezidenta Zemana v „kreativním“ natahování života jednotlivých vlád. A dá se při tom lecčeho dosáhnout.

I vláda bez důvěry může  kupříkladu zahájit čistku v soustavě stáních zástupců. Může na návrh ministra spravedlnosti odvolat Nejvyššího státního zástupce a jmenovat nového. Ve spolupráci s ním pak lze v čistce pokračovat i na nižších úrovních. Takto „zreformované“ státní zastupitelství může být vstřícnější k zastavení trestního stíhání premiéra, anebo třeba k otevření kauz, v nichž budou obviněnými političtí oponenti.

Ač Babiš tvrdí, že o to nemá zájem, hnutí ANO by i v čele vlády bez důvěry docela snadno přesvědčilo komunisty a hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury k ad hoc spolupráci na ovládnutí rad veřejnoprávních médií. Nebo by s nimi mohlo dokonce přímo spolupracovat na novém zákonu, který by veřejnoprávní média úplně či alespoň částečně postátnil--jak o tom ostatně už teď veřejně sní Okamura.

Vláda bez důvěry vedená ANO se též může pokusit získat kontrolu nad dozorčími orgány ČEZ, jakož i některých dalších státních firem. „Zkrocením“ na něm momentálně nezávislého energetického giganta by Babiš dál enormně posílil svůj vlastní vliv. Nemluvě o tom, že by se mohly změnit priority ve vztahu k otázce, s jakými firmami a zeměmi spolupracovat na případném dalším rozvoji české jaderné energetiky.

Babiš tedy nemá vládnutím bez důvěry moc co ztratit. Jeho reálný vliv by ještě narostl, přičemž by jeho marketingová mašinérie jistě vykreslovala ostatní strany kvůli jejich neochotě jít s ním do vlády jako nezodpovědné. A pokud by se konaly předčasné volby, hádejte, kdo by na ně měl peníze a za sebou opět nejen jím ovládaná média, ale tentokrát možná i justiční mašinérii, která by pro změnu kriminalizovala nikoliv jeho, ale jeho nehlasitější oponenty?

Právo, 13.11.2017