You are here: Home Members redaktor's Home Co nám dělá ostudu před celou Evropou?

Co nám dělá ostudu před celou Evropou?

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš míní, že protesty rozvášněného davu na oslavách sametové revoluce proti prezidentu Miloši Zemanovi za přítomnosti prezidentů sousedních zemí udělaly České republice ostudu před celou Evropou.

Pan Babiš opakovaně zdůrazňuje, že není politik. Tudíž asi neví, že protesty proti politikům jsou ve všech demokraciích běžné, a nikdo je nepovažuje za ostudu, ani když se poněkud vymknou kontrole.

Možná se jen leckdo v Evropě zeptá, co jinak obvykle pasivní a neagresivní Čechy dohnalo až k agresivním projevům, jako je házení vajíček na hlavu vlastního státu. Že by to byl zákon akce a reakce?

Co nám v Evropě i jinde dělá opravdovou ostudu, či přinejmenším vzbuzuje značný údiv, je kupříkladu skutečnost, že ministrem financí může být v zemi, která se 25 let po pádu komunismu tváří jako demokracie, miliardář, který i ve funkci ministra dál vlastní obrovské podnikatelské impérium.

Toto impérium si bere úvěry v bankách, na něž má vliv ve funkci ministra jeho vlastník. Nebo (ne)platí daně státu, který reprezentuje ve funkci nejvyššího státního vymahače daní jeho vlastník. Nebo dostává zakázky, které může tak či onak ovlivnit vláda, v níž sedí jeho vlastník, atd.

Když se uvolní místo ministra dopravy, nominuje do něj Babiš člověka, který je ředitelem stavební firmy, která profituje z četných zakázek státu, který Babiš reprezentuje ve funkci vicepremiéra a ministra, na nejrůznější dopravní projekty. Tady už si Česká republika může z ostudy přímo nechat ušít kabát.

Ostudu před Evropou nám nepochybně také dělá dění okolo služebního zákona. Jsme zemí, která když ho jako poslední v Evropské unii po 12 letech umělých odkladů přijme, učiní tak v podobě, která je výsměchem požadavkům Unie na depolitizaci státní správy. Šéf hnutí ANO, které se do politiky prodralo s pomocí slibů o odbornosti a boji s korupcí, zprznění původně docela slušného návrhu aktivně asistuje.

Prezident Zeman nemusel používat na adresu tohoto legislativního zmetku sprostý výraz při veřejném vystoupení, ale pokud jde o podstatu věci, vystihl ji svým výrazem docela přesně. Zaslouží si uznání, že se nebál poslat služební zákon k Ústavnímu soudu. Ten sice nejspíš shledá, že z ústavního hlediska je zákon v pořádku, ale je důležité, že na něj prezident svým podáním k ÚS upozornil jako na skutečnou ostudu před Evropou.

Před tou si děláme v poslední době ostudu i svým lavírováním v postojích k Rusku. Ne proto, že by naši politici nemohli mít na sankce a povahu dění na východu Ukrajiny vlastní názor, ale proto, že občas není jasné, koho vlastně naše země považuje za spojence.

 Vicepremiér Babiš k dění na Ukrajině zarytě mlčí, což se zdá být v daném kontextu spíše dobře. Kdyby promluvil, možná bychom měli o ostudu více.

Právo, 19.11.2014