You are here: Home Members redaktor's Home Co poradili poradci prezidentovi

Co poradili poradci prezidentovi

Prezident Miloš Zeman se nedávno radil se svými nejbližšími spolupracovníky, zda má znovu kandidovat. Média se snažila uhodnout, co se na schůzce odehrálo a co z ní vzešlo, ale Hradčany se chovají jako tajemný hrad v Karpatech.

Nevadí. Lze si totiž domyslet, co se docela jistě nestalo. Kupříkladu že nikdo z přítomných mužů Miloši Zemanovi neřekl, ať po lednu 2018 už neprezidentuje. Je to koneckonců jejich zaměstnavatel a někteří si vydělají víc než ministři vlády. Na Hradě k tomu ani nepotřebují dřít jako koně nebo dostat předepsanou bezpečnostní prověrku.

Pro některé je prezident zároveň čestným předsedou jejich jinak bezvýznamné strany. A pro všechny je všechny zdrojem vlivu, o kterém by si jinak mohli nechat jen zdát.

Zahraničně-politický poradce Hynek Kmoníček tajemně naznačil, že panu prezidentovi  prezentoval argumenty pro i proti. Ty pro další kandidaturu byly politického rázu, ty které by snad mohly být proti, osobního rázu.

Narážel-li na zdraví prezidenta, pak se ale hodně mýlil. Víme přeci, že kromě některých menších problémů, jako je neuropatie nebo cukrovka, nebo jistá příchylnost prezidenta k některým návykovým látkám, jako je nikotin a alkohol, je prezidentovo zdraví tak vynikající, že už nepotřebuje ani lékařské koncilium.

Shromáždění poradci nemohli samozřejmě panu prezidentovi otevřeně říct, že chtějí, aby dál prezidentoval především proto, že je to v jejich osobním zájmu. Takové postoje je třeba zabalit do vzletnějších vět. Představme si jakých.

Země i svět Tě, Miloši Zemane, dál potřebují. A to zejména nyní, kdy už nejsi považován jen za blízkého přítele nejmocnějších mužů Ruska a Číny, ale i za českého Trumpa. Jsi v moři evropského politického blátíčka pilířem a důležitým mostem, bez něhož by se geopolitický provoz musel spoléhat na brodění zrádnými mělčinami nebo na nespolehlivé pontonové mosty globálních ženistů.

Bez Tebe by se navíc mohla k moci prodrat opět fašizující Kavárna, která by pod praporem Pravdy a Lásky zase jen pohrdala pracujícím lidem. A komu jinému než Tobě by lid spolkl i s navijákem, že spojenec nejvýznačnějšího českého oligarchy je ve skutečnosti levicovým politikem? Kdo by vetoval případné další lex Babiše a posílal je k Ústavnímu soudu? Sorry jako...

A co hranice našeho státu? Komu jinému by lid uvěřil, že invaze muslimských uprchlíků k nám je už opravdu, ale opravdu na spadnutí, a že prezident země je ochoten se v takovém případě obléct do maskáčů a spolu s hasiči bránit naši vlast?  Která jiná první dáma je pro tento účel vycvičena v zacházení se zbraněmi všech ráží?

Bylo jistě sneseno ještě mnoho dalších pádných argumentů. Sám pan prezident blahosklonně prozradil, že nakonec žádný z poradců mu nedoporučil, aby nekandidoval. Jistě tím byl velmi překvapen. Schůzku se spolupracovníky totiž v očekávání zdravé oponentury svolal proto, že ho ani ve snu nenapadlo, že ho budou prosit, aby pokračoval.

Těžké rozhodování tedy bude zase jen a jen na Miloši Zemanovi. Nám ostatním nezbývá než žít do 9. března v nesnesitelném napětí.

 

Hezky to shrnul jeden uživatel Twitteru: „Z toho, jestli Zeman bude kandidovat, jsem napjatý. Naposledy jsem takhle nedočkavě očekával známku z matiky, když jsem odevzdal prázdný papír.“

Novinky, 3.2.2017