You are here: Home Members redaktor's Home Co potřebuje pracovní trh

Co potřebuje pracovní trh

Počet volných pracovních míst u nás momentálně výrazně převyšuje počet nezaměstnaných. Podnikatelské svazy i firmy volají po dovozu pracovníků z jiných zemí, ale podle odborů, některých politických stran i expertů to z různých důvodů není ideální řešení.

Prezident Zeman ve svém vánočním poselství doporučil robotizaci.  A také připomněl, že dle něj by lidé, kteří odmítají práci, neměli dostávat sociální dávky.

Jenže robotizace je běh na dlouhou trať, navíc si některé firmy nemohou ani v době ekonomického boomu větší investice do robotizace dovolit. A roboty nelze využít všude.

Motivovat lidi k práci s pomocí odpírání sociálních dávek by teoreticky mělo smysl tam, kde práce je. Jenže vyšší míru nezaměstnanosti i vyšší počet sociálně vyloučených lokalit lze najít právě v oblastech, kterým se ekonomicky nedaří. A na dojíždění či stěhování za prací není český stát takříkajíc strukturálně vybaven.

Experti navíc upozorňují, že mezi lidmi, kteří nepracují, je velké množství těch, kteří jsou nejvíc postiženi exekucemi. Těm čelí u nás 863 tisíc lidí, tedy více než 9 procent populace. Mnozí z nich nechtějí pracovat za plat, z něhož jim po srážkách zůstane  jen nazabavitelné minimum. Buď tedy raději nepracují, anebo pracují „načerno“.

Sněmovna sice bude projednávat novelu insolvenčního zákona, kterou ji vrátil se změnami Senát. Jenže i po případném přijetí zákona—ať už v senátní nebo původní sněmovní verzi—bude oddlužení u nás nadále méně efektivní než v některých západních zemích.

Když už je řeč o evropském západu, pracovnímu trhu v některých zemích výrazně pomáhají opatření, jako je větší flexibilita ve využívání částečných úvazků (zejména v zaměstnávání žen s dětmi a důchodců), včetně  sdílení pracovních míst více lidmi.

Jako komplexnější inspirace by mohl posloužit i dánský model Flexicurity, který se opírá o celou škálu takových vzájemně provázaných inovativních opatření, které zpružnily fungování pracovního trhu i sociálního státu. Existuje ovšem zejména díky schopnosti politiků, státní správy, podnikatelských svazů a odborů se domluvit a konsenzus udržovat. Popřípadě podle potřeby systém měnit. A toho není český stát, zdá se, schopný ani v době, kdy v jeho čele stojí premiér, který sní o tom, že bude fingovat jako rodinná firma.  

Právo, 7.1.2019