You are here: Home Members redaktor's Home Co rozhodne prezidentské volby v USA

Co rozhodne prezidentské volby v USA

Pokud by se prezidentské volby v USA konaly nyní, vyhrála by je skoro jistě kandidátka demokratické strany Hillary Clintonová. Naznačují to téměř všechny celostátní průzkumy z poslední doby. Ačkoliv se v nich téměř desetibodový náskok Clintonové, který získala po nominačním sjezdu Demokratické strany, začal v září zmenšovat, po první televizní debatě mezi oběma kandidáty se nůžky opět rozevírají.

Trump první debatu nezvládl především proto, že se nechal zatáhnout do osobně laděné diskuze o některých svých možných i skutečných selháních. V ní postupně ztrácel kontrolu nad svým vystupováním, a značné části americké veřejnosti, která sledovala i to, do jaké míry se oba kandidáti budou chovat „prezidentsky“, se to nelíbilo.

Velkým problémem pro Trumpa po této debatě zůstává otázka, zda platil a platí daně. Jeho reakce na obvinění Clintonové během debaty, že to, že se dokáže placení daní vyhnout,  jen ukazuje, jak je chytrý, byla krajně nešťastná. Ačkoliv mohl postupovat podle platných zákonů, které umožňují podnikatelům odepisovat z daní různé podnikatelské ztráty a využívat četných úlev, prezidentský kandidát, který je  miliardářem a přitom se chlubí, že ví, jak neplatit daně, páchá v přímém přenosu téměř politickou sebevraždu.

To, že se po první televizní debatě dynamika prezidentského klání obrátila ve prospěch Clintonové, ale ještě neznamená, že má prezidentskou funkci v kapse. Oba kandidáty čekají ještě dvě debaty. Pokud se Trump zejména na tu příští dobře připraví a dokáže se držet politických a ekonomických témat, jako je údajné ohrožení USA různými pakty o volném obchodu, může nástup Clintonové ještě zastavit.

Největším rizikem pro Trumpa je ovšem bohužel on sám—anebo přesněji, jeho osobnostní rysy. Coby silně narcistní osobnost, přesvědčená o svém podnikatelském umu a poslání, těžko snáší osobní útoky a pouští se do slovních eskapád na svoji obranu i do protiútoků, které ho poškozují.

Clintonová to dobře ví a bude s snažit Trumpa opět vyprovokovat. Této jeho slabiny si ostatně už všimly i některé humoristické pořady v amerických televizních stanicích. V jedné parodii zmíněné televizní debaty se moderátor ptá Clintonové, zda chce využít svých dvou minut k odpovědi na tirádu rozčíleného Trumpa. Její odpověď zní: „Jen ho nechte mluvit.“

Trump by dosavadní vývoj prezidentského klání mohl také ještě zvrátit, pokud by se vynořily nějaké nové skutečnosti usvědčující Clintonovou z nepravostí. Jeho spolupracovníci tajuplně naznačovali, že pád Clintonové by mohl nastat po zveřejnění nové várky tajných informací organizací WikiLeaks. Je ovšem otázkou, zda se nejedná jen o psychologickou válku. Experti namítají, že pokud  organizace WikiLeaks informace vážně poškozující Clintonovou opravdu má, zřejmě by je už dávno zveřejnila.

Trump má ovšem ještě jeden vážný problém. Clintonová má v této chvíli velký náskok ve všech státech americké unie, kde demokratičtí kandidáti obvykle vítězí. K tomu, aby získala potřebný počet volitelů, ji stačí zvítězit v jednom nebo dvou ze zhruba pěti států, v nichž se obvykle rozhoduje, kdo se stane americkým prezidentem. A průzkumy zatím naznačují, že vítězství Trumpa ve všech těchto tzv. „swing states“ je značně nepravděpodobné.

CRo Plus, 7.10.2016