You are here: Home Members redaktor's Home Co s obviněním Babiše?

Co s obviněním Babiše?

Mnozí občané musejí být při sledování povolebních jednání poněkud zmatení. Pamatují si  totiž, že hlavním důvodem pro odmítání případné vládní spolupráce s Andrejem Babišem bylo pro ostatní politické strany před volbami jeho obvinění v kauze Čapí hnízdo.

Když se nyní začínají lámat ve vyjednáváních první ledy a kupříkladu komunisté zvažují podporu pro menšinovou vládu Babiše, otázka Babišova obvinění jako by se vypařila. Nedluží nám komunisté, stejně jako každá jiná strana, která Babiše nakonec podpoří, vysvětlení, proč nakonec může zemi vládnout s jejich případnou podporou premiér čelící obvinění v závažné korupční kauze?

A je zde též zcela praktická podotázka: Pokud nějaká strana řekne, že podpoří Babišovu menšinovou vládu, nebo že dokonce do jím vedené vlády vstoupí, znamená to, že už nebude znovu hlasovat pro vydání, až o něj po ustavení nové Sněmovny policie znovu požádá? Pokud nebude, neškodilo by vysvětlit, co se pro takovou stranu od minulého hlasování o vydání Babiše změnilo.

Otázka Babišova obvinění se také poněkud vytratila z vyjádření těch stran, které s ním zatím spolupracovat rozhodně odmítají. Mnoho občanů by asi ocenilo, kdyby jasně řekly, zda pro jejich podporu vlády či dokonce případnou účast ve vládě vedené ANO je nadále hlavní překážkou skutečnost, že Babiš čelí závažnému obvinění. A zda by tedy šly do vlády vedené někým jiným z ANO než Babiš.

V celé věci by se také rozjasnilo, kdyby politické subjekty naznačily, jak budou reagovat na zprávu evropské agentury OLAF, pokud vyzní tak, že v kauze Čapí hnízdo šlo o dotační podvod. Budou takovou zprávu strany, které zvažují podporu pro Babišovu vládu ignorovat? Bude jí ignorovat sám Babiš s tím, že i to je „účelovka“?  A co prezident?

Jinými slovy, v sestavování vlády by mohlo být o poznání jasněji, kdyby politické strany už na jeho začátku oznámily, jak budou hlasovat o nové žádosti policie o vydání Babiše, pokud ji Sněmovna dostane. Bylo by totiž dost těžko pochopitelné, kdyby jakkoliv podpořily vládu vedenou osobně Babišem, pokud budou zároveň hlasovat pro jeho vydání.

Právo, 18.11.2017