You are here: Home Members redaktor's Home ČSSD odepisuje Zemana

ČSSD odepisuje Zemana

Premiér Bohuslav Sobotka odhodil diplomatické rukavice a otevřeně se pustil do prezidenta Miloše Zemana kvůli jeho vystoupení na akci Bloku pro islámu na Albertově. Pálí ostrou municí: Zeman se prý zařadil mezi evropské politiky, kteří se snaží získávat politické body šířením strachu a nenávisti.

Podle Sobotky panuje značná míra naštvání na prezidenta v celé ČSSD. A asi nepřehání, protože do prezidenta se kvůli akci na Albertově pustil i představitel zemanovského křídla Jaroslav Foldyna.

Hrad reagoval podrážděně. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček míní, že Sobotka “si definitivně vybral.” Není prý hlasem národa, ale hlasem médií.  Hrad také uvedl, že premiér by prý měl mít přiměřené informace, protože v prezidentově projevu na Albertově  nebyly žádné islamofobní, nenávistné formulace.

Co na tom, že Sobotka kritizoval celkový kontext prezidentova vystoupení. Zeman by podle něj neměl vystupovat na shromáždění xenofobní sekty.

Tento spor premiéra  a prezidenta už nepůjde jen tak zamést pod koberec. Dotýká se totiž hlubokého rozdělení české společnosti ve vztahu k islámu a uprchlíkům, a prezident v něm, zdá se, reprezentuje momentálně silnější tábor. Sobotka tak bude muset svést i boj o veřejné mínění, což začal, zdá se, už svým projevem v Hlávkově koleji 17. listopadu.

Nebude to ale snadná bitva. Už proto, že sama ČSSD zatím praktikovala politiku, která pojímá uprchlíky z islámských zemí především jako bezpečnostní hrozbu, nikoliv jako humanitární výzvu a test evropské solidarity. S výjimkou islamofobních prohlášení tak s prezidentem byla dosud na jedné lodi mnohem více, než s liberální levicí doma i v Evropě.

Pokud se chce ČSSD od prezidenta distancovat, bude muset začít tím, že Sobotka jasně odmítne svoje dřívější úvahy, že by ČSSD mohla v příští prezidentské volbě Zemana podpořit. To ale nepůjde bez toho, aby proti prezidentovi, který se dle Sobotky spojil s extremisty, co nejdříve nezačala profilovat vlastního kandidáta. Zatím se nezdá, že by ho měla.

Právo, 21.11.201