You are here: Home Members redaktor's Home ČSSD potřebuje bývalé i nové voliče

ČSSD potřebuje bývalé i nové voliče

Za rozhodnutím nedávného jednání vedení ČSSD posunout sociální demokracii doleva je mimo jiné záměr dát identitě strany opět jasnější kontury. Ty byly v posledních letech spoluvládnutím s programově rozostřeným hnutím ANO i vnitřními spory dost rozmazány.

Vymezit se tímto rozhodnutím proti populistickému ANO, které začalo v poslední době lovit i tradiční voliče ČSSD, se povedlo téměř okamžitě. Stačilo, aby ČSSD zmínila, že bude prosazovat progresivní zdanění, sektorové daně vůči některým nadnárodním korporacím, nebo že bude usilovat o snížení odlivu dividend v nadnárodních korporacích z ČR, a zbytek práce za ní udělala nejen česká pravice, ale i šéf ANO a ministr financí Andrej Babiš.

Takové nápady jsou prý škodlivé a nedomyšlené, musel přiznat barvu oligarcha stavějící se jinak do role starostlivého taťky pracujících.  Někteří komentátoři odkojení neoliberalismem dokonce posměšně varovali, že se ČSSD posune nalevo od KSČM. Co na tom, že v takovém případě zřejmě podle nich stojí nalevo od komunistů i ekonomicky a sociálně nejúspěšnější země Evropské unie, jako jsou ty skandinávské.

Hlavní potíž ČSSD je jinde. Její levicovější socio-ekonomický profil sice možná přiláká zpět některé tradiční voliče, ale nemíří na nové voliče, které ČSSD potřebuje, aby ANO porazila. Zdá se přitom, že nápady oslovit městské levicové liberály byly dány k ledu s tím, že tradiční voličstvo ČSSD a liberální levici nelze oslovit naráz.

Přitom část nových programových priorit ČSSD—zejména snahy lépe danit nadnárodní korporace a bojovat za práva zaměstnanců těchto korporací u nás—by ve vhodném „balení“ nové voliče oslovit mohly.

ČSSD se musí též vypořádat se symbolickou rovinou dnešní politiky. Ta se v celém západním světě odklání od tradičních „levicových“ a „pravicových“ témat v ekonomické rovině, a definuje se stále více ve vztahu k politicko-kulturním výzvám globalizace, jako jsou migrace, soužití s jinými, vztahy k menšinám, atd.

Ve snaze dát své identitě jasnější kontury právě tady ČSSD našlapuje v minovém poli. Pokud se v této oblasti nakonec přikloní k „národnímu socialismu“, který je v naší ČSSD silný, spíše než k modernějším verzím „internacionalistického“ sociáldemokratismu, bude mít problém věrohodně prodat i svoje nové socio-ekonomické priority. Některé se totiž dají prosazovat jen ve spolupráci s levicí napříč Evropou.

 Právo, 19.12.2016