You are here: Home Members redaktor's Home ČSSD schází reformní příběh

ČSSD schází reformní příběh

Při zběžném pohledu to v České straně sociálně demokratické vypadá, jako by se inspirovala stranickými čistkami z minulého režimu. Ze strany „dobrovolně“ odcházejí významní oponenti předsedy Bohuslava Sobotky. Na stranické kandidátky pro podzimní volby do Sněmovny se buď nedostanou anebo se sami nechtějí prosadit další politici, kteří patřili k oponentům Sobotky a byli vesměs známí jako „zemanovci“.

V některých médiích je tato ofenziva sobotkovského křídla líčena téměř jako rozvrat nebo chaos. Ve skutečnosti jde o vypořádání vnitřních poměrů ve straně, k nimž mělo dojít už po tzv. lánském puči v roce 2013. Není divu, že když Sobotka po téměř čtyřech letech vnitrostranických svárů s upozaděnými, ale neporaženými zemanovci nyní znovu vyhrál na sjezdu strany, nemá zájem nechat se od nich a mnohých dalších dál podrážet.

Potíž se současným děním v ČSSD je jiného druhu než „čistky“. Aby dávaly smysl, zejména aby nebyly jen odložením střetu, který vypukne po případných prohraných  podzimních volbách, musely by být doprovozeny nějakým jasným poselstvím o tom, čím chce „očištěná“ strana být a čeho chce dosáhnout, pokud opět stane v čele vlády.

ČSSD ovšem takový reformní příběh chybí. Slyšíme, že v případě vítězství zvýší tu či onu dávku, bude usilovat o zavedení progresivního zdanění, možná by se ani nebránila spolupráci s komunisty. Nenabízí ale v nejlepších tradicích demokratické levice žádné „modernizační“ reformy, které by v podobě sjednocujícího politického vyprávění nabídly občanům ČR ucelenější představu o budoucnosti země.

Strana neříká, jak chce reagovat na velké výzvy globalizace, ani jak by si představovala „moderní“ Českou republiku, která i za deset let v globalizovaném světě obstojí. Spíše nabízí jen defenzivní postoje: to či ono ubráníme, tady či onde se zabarikádujeme za národními hranicemi.

To nebude k vítězství ve volbách ale stačit. Takové rozmazané poselství, které se jen oportunisticky přizpůsobuje poměrům, nemůže soutěžit dokonce ani s poselstvím o změně, které nabízí Andrej Babiš. Ten říká, že ze země udělá cosi jako dobře šlapající firmu, a mnohým lidem se to zamlouvá, aniž by viděli, že to může ohrozit demokracii. Možná tuto vizi budou preferovat i ti, kteří by volili ČSSD, kdyby nějakou vizi měla ona.

Právo, 10.4.2017