You are here: Home Members redaktor's Home ČSSD: strana maloměsta a venkova

ČSSD: strana maloměsta a venkova

Sociální demokracie neutrpěla v komunálních volbách žádnou zdrcující porážku, přesto má dost námětů k přemýšlení. Vynořila se totiž z voleb jako strana maloměsta  a venkova, která výrazně oslabuje ve velkých městech.

ČSSD nedokázala zvítězit ani v jednom z krajských měst, zatímco její největší rival, ANO, vyhrálo v osmi z těchto měst a také v hlavním městě Praze. Tam skončila ČSSD dokonce až pátá. Předstihlo ji nejen vítězné ANO, ale i všechny pravicové strany, které zasedají v Poslanecké sněmovně.

Podíváme-li se na velikost měst, pak ČSSD nevyhrála ani v jednom ze šesti českých měst, které mají více než 100 tisíc obyvatel. Ve městech od 50 tisíc do 100 tisíc obyvatel, kterých je u nás 15, zvítězila jen ve dvou! A to ještě v tradičních levicových baštách—Karviné a Havířově.

Lépe si počínala v kategorii měst od 15 tisíc do 50 tisíc obyvatel, kterých je u nás 72, kde zvítězila ve 14 městech. I tak to reprezentuje jen 19 procent měst této velikosti, což je o pár procentních bodů pod ziskem v posledních volbách do PS.

ČSSD nebyla zrovna úspěšná ani v těch senátních kláních ve městech nad 100 tisíc obyvatel. Její kandidáti sice postoupili do druhého kola v obvodech Brno-město , Plzeň-město a Ostrava-město, ale reálnější  šanci v druhém kole zvítězit má jen kandidát v Ostravě. V Olomouci a v obvodech Praha 1, Praha 5 a Praha 9 nepostoupil do druhého kola žádný kandidát ČSSD.

Podtrženo a sečteno, ČSSD se v těchto volbách opět vzdálila velkoměstskému obyvatelstvu, což je trend zcela opačný než v západní Evropě, kde demokratická levice boduje spíše ve velkých městech, zatímco konzervativní a populistická pravice dominuje na venkově a v malých městech. 

Vysvětlení tohoto jevu není pro ČSSD lichotivé.  Ani 25 let po pádu komunismu to není moderní levicová strana západního střihu, ale strana, k níž se spíše hodí přízviska jako postkomunistická, konzervativní a populistická.

Pro ČSSD  to není dobrá zpráva pro budoucnost. Zatímco v minulosti se její trable s velkoměstským obyvatelstvem vyjevovaly zejména v Praze, nyní se začínají projevovat i v dalších velkých městech. Tam začínají mít navrch mladší a vzdělanější  lidé, kteří pracují v nových odvětvích ekonomiky.  „Postkomunistická“ mentalita ČSSD je jim cizí.

ČSSD samozřejmě může tyto trendy ignorovat , soustředit se dál na starší voličstvo z venkova a malých měst. Jenže demografický vývoj je neúprosný,  a voličská báze starších lidí, kterým imponuje mentalita dnešní ČSSD, se bude scvrkávat.

 Jelikož současná ČSSD evidentně není schopná se otevřít internetové generaci nastupujících voličů a nezajímají ji ani témata kulturní levice, která hýbou západní levicí, nezdá se, že by měnící se voličstvo ve velkých a středně velkých městech u nás dokázala k sobě v dohledné budoucnosti přilákat. To může mít pro stranu vážné důsledky.

Právo, 13.10.2014