You are here: Home Members redaktor's Home ČSSD už by neměla blouznit o Zemanovi

ČSSD už by neměla blouznit o Zemanovi

Mezi prezidentem Milošem Zemanem a šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem probíhaly už delší dobu námluvy. Jak pěkně si dokážou navzájem vyhovět, se ukázalo v podobě prezidentské návštěvy Čapího hnízda v době, kdy ostatní politici obvinili Babiše, že k financování stavby tohoto projektu zneužil evropské dotace.

Nebylo ale úplně jasné, jak daleko jejich spolupráce může zajít. Babiš se přeci jen občas se Zemanem dostal do sporu—nedávno třeba v případě pro-čínského prohlášení čtyřech nejvyšších ústavních činitelů. A opakovaně naznačoval, že jeho hnutí bude možná nominovat do prezidentské volby vlastního kandidáta.

To vše je minulost. Schválení zákona o střetu zájmů, který zakazuje členům vlády vlastnit média a omezuje možnost jejich firem dosáhnout na státní dotace, Babiše evidentně vylekalo. Prezident je jeho poslední šancí, že tomu, aby zákon vstoupil v platnost, se podaří ještě zamezit.

Babiš se tedy začátkem prosince vypravil za Zemanem na Hrad--prý aby mu popřál pěkné svátky. Ve skutečnosti šlo, jak se ukazuje, o definitivní stvrzení spojenectví pro volební rok 2017—a to ve stylu „něco za něco“.

Zeman, který ještě před několika měsíci naznačoval, že zákon o střetu zájmů podepíše, ho vetoval, ba ho prý dokonce požene k Ústavnímu soudu. A Babiš zase nepochybně naplno podpoří případnou kandidaturu Zemana na prezidenta. Co vše dalšího oba politici mezi sebou dohodli, teprve uvidíme.

Už nyní je ale jisté, že politická scéna se mocensky přehledně rozdělila na dva základní tábory: Zeman-Babiš a zbytek. Pokud by se mocensko-populistickému paktu Zeman-Babiš podařilo rozštěpit tento zbytek tak, aby nakonec nepřehlasoval prezidentovo veto zákona o střetu zájmů, vítězný pochod paktu už nikdo nezastaví.

Druhým důležitým bitevním polem se stává prezidentská volba. Blouznění ČSSD o tom, že by strana mohla podpořit Zemana, snad nyní skončí. Prezident se definitivně spojil s hlavním protivníkem ČSSD, a pokud má strana ještě jakýkoliv pud sebezáchovy, měla by se Zemanem jít do stejně otevřeného střetu jako s Babišem. Což znamená, že by měla—nejlépe spolu s ostatními tradičními stranami—hledat, najít a podpořit jiného kandidáta. A to poměrně rychle.

Právo, 21.12.2016