You are here: Home Members redaktor's Home ČSSD zůstává v Babišově stínu

ČSSD zůstává v Babišově stínu

Současné vedení sociální demokracie uvádělo jako jeden z hlavních důvodů pro vstup do vlády s hnutím ANO Andreje Babiše, že strana bude viditelnější než v opozičních lavicích. Bude prý lépe schopná prosazovat svůj program.

Což o to, političtí fajnšmekři ocení, že se hlavně zásluhou ČSSD podařilo zrušit třídenní karenční lhůtu, během níž se nevyplácela nemocenská. Anebo že se sociálnědemokratické ministryni práce a sociálních věcí Janě Maláčové daří prosazovat zvyšování některých sociálních dávek.

Jenže nedávné průzkumy stranických preferencí ukazují, že se tyto úspěchy nijak nepromítají do růstu preferencí ČSSD. Agentura Kantar CZ, v jejímž průzkumu se ČSSD dál propadla ve srovnání s tím minulým, nabídla i několik vysvětlení.

Poté co Babiš odlákal ČSSD starší voliče, od ČSSD prý nyní míří voliči ke starostům a pirátům. Jsou nespokojení s vládním angažmá ČSSD po boku Babiše a spory uvnitř strany. Jinými slovy, ČSSD nyní opouštějí poslední zbytky liberálních středových voličů.

Pokud jde o spory uvnitř ČSSD, ty se bohužel zřejmě nepodaří urovnat ani na jarním sjezdu. Jsou totiž odrazem dlouhodobého mocenského boje mezi technology moci, kteří mají blízko k prezidentovi Zemanovi, a politiky, kteří chtějí stranu definovat spíše programově a od Zemana ji emancipovat. Tento souboj je možné vyřešit jen silou, jenže se nezdá, že předseda Jan Hamáček a jeho spojenci by si tím dokázali poradit lépe než před nimi sobotkovci.

Pokud jde o angažmá ČSSD v Babišově vládě, jeho negativní dopady mají dvě roviny. Někteří voliči prostě odešli a dál odcházejí kvůli tomuto samotnému angažmá, a s tím se nedá nic dělat, pokud Hamáček a spol. na spolupráci s Babišem nezmění názor.

Druhou rovinu problému reprezentují voliči, kteří zatím čekali na to, zda spolupráce s Babišem bude mít ony příznivé účinky, které straně před referendem o vstupu do vlády s ANO slibovali její současní předáci. Část voličů ČSSD zatím ony blahodárné účinky evidentně nevidí.

Důvodem je, že navzdory některým úspěchům ČSSD ve vládě, které souvisejí zejména s dynamickou ministryní Maláčovou, Babiš úspěšně pokračuje v tom, co praktikoval už v minulém koaličním svazku s ČSSD: to, co veřejnost může vnímat pozitivně, si dokáže přisvojit jako úspěch celé vlády, a sbírá body.

ČSSD bohužel zatím nedokázala vytvořit jasnější kontrast mezi vlastní politikou a Babišovou ani v zahraniční politice a oblastech, které spadají pod vnitro. Naposledy například vzdala svůj více nuancovaný a původně v podstatě vstřícný postoj ke globálnímu paktu o migraci ve prospěch Babišova tažení proti této smlouvě, kterou se chystá podpořit více než 190 zemí z celého světa.

Bez ohledu na to, co si kdo o tomto paktu OSN u nás doma myslí, výsledkem je, že ČSSD dělá v očích voličů, kteří by od ní chtěli jasnější vlastní politiku přinejmenším v těch oblastech, které řídí její ministři, politiku Babišovu. A to ke slibovanému zviditelnění nestačí.

Právo, 8.11.2018